JÚLIUS BROCKA, KDH: "Do volieb je ďaleko a nesplnili sme ešte všetky sľuby občanom. V parlamente registrujem istú občasnú ústretovosť HZDS pri hlasovaní o niektorých vládnych zákonoch, ale úvahami tohto typu sa nezaoberám."
MIKLÓS DURAY, SMK: "Každá strana vstupuje do koalície na základe volebných programov. Keby sa mala utvoriť na inom základe, tak by bola zbytočná. Keďže sme po posledných voľbách nevstúpili s HZDS do vládnej koalície, to znamená, že sme nenašli toľko spoločného, aby sme mohli o tom uvažovať."
ĽUBOMÍR LINTNER, ANO: "Nová koalícia sa utvorí na základe aktuálnych výsledkov volieb. Osobne sa domnievam, že všetky možnosti na vytváranie koalícií v zmysle proeurópskej a proreformnej vlády prichádzajú do úvahy. V súvislosti so situáciou v parlamente som sa svojho času vyjadril, že sa mi zdá korektnejšia opozično-koaličná zmluva, kde by bolo HZDS. Zdalo sa mi to voči občanovi oveľa priamejšie ako súčasné individuálne rozhovory s nezávislými poslancami." (sp)
Vzťah Mečiar - Dzurinda sa zmenil
Ešte v roku 2000 boli Mikuláš Dzurinda a Vladimír Mečiar nezmieriteľní politici, dnes sú ich vyjadrenia umiernené.
Dzurinda predčasom v TV Markíza povedal, že na minulosť nezabudol, ale čas plynie a politika prináša nové problémy, a on a aj Mečiar sú starší. "Menia sa ľudia, menia sa politiky politických strán."
Zlom nastal pred vlaňajším májovým referendom o vstupe do únie. Mečiar požiadal Dzurindu o stretnutie. Líder Smeru Robert Fico to komentoval slovami, že medzi vládnymi stranami a HZDS to vyzerá na dohodu.
Vlani v auguste Dzurinda povedal, že vzťahy medzi SDKÚ a HZDS už nie sú o nenávisti a lacných provokáciách. "Sú témy, ktoré sú témami národného a štátneho záujmu. A tam ukázala opozícia novú kvalitu. Len slepý to nemôže vidieť."
Dzurinda však akékoľvek dohody s HZDS popiera. Cez víkend v TV Markíza povedal, že sa s Mečiarom stretáva tak ako s každým iným politikom opozície. (sp)