"Väčšina škôl bude mať pasy ešte pred Novým rokom," povedal spravodajskému serveru BBC News Jurij Popov z moskovskej správy. Výroba kovových známok sa už podľa neho rozbehla.
Teroristické komando prepadlo beslanskú školu 1. septembra. Po troch dňoch sa rukojemnícka dráma skončila smrťou viac ako 330 ľudí, z toho 172 detí.
Špeciálne preukazy budú obsahovať odtlačky prstov a ďalšie osobné dáta - napríklad meno, adresu, telefónne číslo, krvnú skupinu a podrobnosti týkajúce sa alergií na lieky. Budú v nich aj rady, ako sa zachovať v prípade mimoriadnych situácií, ako sú teroristické útoky.
Metropolitné úrady zamýšľajú tiež zabezpečiť, aby súkromné bezpečnostné agentúry zaisťujúce ochranu škôl mali náležitý výcvik, uviedol Popov. Strážcovia nebudú ozbrojení - ich úlohou bude zalarmovať políciu v prípade, že zaregistrujú niečo podozrivé.
Podľa Popova je potrebný nový zákon, ktorý by "jasne definoval status školských areálov - komu je povolené doň vstúpiť a komu nie." Moskva má zhruba 1500 škôl a 3000 materských škôl. Inštalácia poplašných systémov vo všetkých školských budovách hlavného mesta vyjde na 200 miliónov rubľov (približne rovnako v korunách) a vybudovanie bezpečnostných plotov okolo areálu ďalších 600 miliónov rubľov, uviedol Popov. (čtk)