"Nebudem podnikať žiadne diplomatické iniciatívy. O tom, čo sa má stať, musia rozhodnúť iní," povedal včera Buttiglione. Záber je z jeho vypočúvania minulý týždeň. FOTO - ČTK/AP
Rocco Buttiglione minulý týždeň v utorok počas vypočúvania v Európskom parlamente povedal, že homosexualita je hriech, ženy by mali radšej doma vychovávať deti a manžel by ich mal chrániť. Šesť dní potom europarlamentný výbor pre ľudské práva v tesnom hlasovaní (27:26) Buttiglioneho neodporučil na post európskeho komisára pre vnútro a bezpečnosť.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi zúri a taliansku ľavicu obvinil zo surovej propagandy. Hovorí, že toto rozhodnutie je zamerané proti "slobode názoru politika katolíckej viery" a je "fundamentalistické". "Úbohá Európa, teploši už majú väčšinu," pridal sa minister pre Talianov žijúcich v zahraničí Mirko Tremaglia. Z Talianska sa ozýva - potrestali ho, lebo je katolík a otvorene o tom hovoril. Tento názor si osvojil aj Buttiglione, ktorý sa sťažoval na prekrúcanie jeho výrokov a nepochopenie.
Viac socialistických poslancov už vopred signalizovalo, že Buttiglione vo výbore pre spravodlivosť prejsť nemusí. Za jeho neúspechom nie je len napätý vzťah medzi talianskou opozičnou ľavicou a vládnou pravicou.
"Nezdá sa mi v dnešnej dobe vhodné, aby na miestach zodpovedných za spravodlivosť boli ľudia s takýmto rozmýšľaním," povedal minulý týždeň nový predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell v rozhovore pre francúzske rádio Europe 1.
Nespokojnosť vládla s viacerými komisármi pravice navrhnutými na významných postoch. Mnohých označili socialisti za vyslovene slabých. Holanďanku Neelie Kroesovú v citlivom rezorte hospodárskej súťaže kritizovali za možný konflikt záujmov, podobné to bolo aj u Dánky Mariann Fischerovej Bölovej v poľnohospodárstve.
Až citlivá otázka homosexuality, rodiny a postavenia žien v spoločnosti však vyprovokovala poslancov k odmietnutiu komisára a ohrozila tak nový európsky kabinet Josého Manuela Barrosa.
Buttiglione počas vypočúvania pritom k homosexualite zaujal stanovisko, ktoré ho radí skôr do tábora umiernených katolíkov. "Štát do takýchto vecí nemá právo strkať nos a nikto nesmie byť diskriminovaný na základe sexuálnej orientácie. Je to ustanovené v Charte ľudských práv aj v európskej ústave a ja som sa zaviazal obhajovať túto ústavu."
Povedal tiež, že ak bude konflikt medzi navrhovanou legislatívou a jeho osobným názorom, bude proti takejto legislatíve.
Buttiglioneho kandidatúre nepridalo, že ho nominoval Berlusconi. Jeho meno znie v Európskom parlamente mnohým socialistom ako nadávka. Najbohatší Talian, majiteľ mediálneho impéria a líder pravicovej vlády, predstavuje pre ľavicových politikov všetky necnosti. Minulý rok k tomu pridal nevkusný konflikt s nemeckým europoslancom Martinom Schulzom, ktorému ponúkol úlohu dozorcu v pripravovanom talianskom filme o nacistických koncentračných táboroch.
Portugalský poslanec Antonio Costa to pre Reuters povedal jednoznačne: "Komisár pre spravodlivosť nemôže prísť z Berlusconiho vlády. Je to vláda, ktorá blokuje vznik jednotného európskeho priestoru v oblasti slobôd a spravodlivosti."
Barroso je v chúlostivej situácii, jeho hovorkyňa však včera povedala, že designovaný predseda Európskej komisie má ďalej dôveru v celý jeho tím vrátane Buttiglioneho. Európsky parlament rozhoduje o komisii ako celku, nemôže vetovať jednotlivca. Hlasovať bude 27. októbra.
Povedali
"Ocenili môj kultúrny background, moju kvalifikáciu. Ale pretože som katolík a člen Berlusconiho vlády, povedali, že nemôžem byť komisárom."
ROCCO BUTTIGLIONE pre denník Il Messaggero
"Sporiť sa o slobodu presvedčenia a názoru s komisárom s katolíckou vierou, preverovať, ako rozlišuje medzi morálkou a zákonom, to zaváňa fundamentalizmom, ak nie tmárstvom."
SILVIO BERLUSCONI , taliansky premiér
"Po tom, čo označil homosexualitu za nemorálnu, ako môžem tomuto mužovi veriť, že bude homosexuálov chrániť pred diskrimináciou?"
CATHALIJNE BUITENWEGOVÁ , holandská europoslankyňa. (r)
Dobrý katolík sa do Bruselu tešil
"Dobrý katolík môže byť dobrým Európanom," povedal Rocco Buttiglione. V jeho prípade to však podľa socialistov z Európskeho parlamentu neplatí. Buttiglione je politik, filozof - v Ríme prednáša o etike - a otec štyroch detí.
Nepatrí do Berlusconiho strany Forza, je kresťanský demokrat a člen stredopravicovej vlády. Ministrom pre európske záležitosti je od roku 2001. Osobný priateľ a jeden z významných poradcov pápeža Jána Pavla II. je oddaným katolíkom a profesorom politických vied v Ríme. Brusel bol vždy jeho ambíciou. Pre denník La Corriere della Sera povedal: "Môžem byť nikým v Taliansku, ale v Európe budem niekým." (r)