Všetko sa začne na internete. Niekoľko mladých ľudí sa dá dokopy prostredníctvom internetových stránok, vymení si zopár mailov, spíše pakt smrti a vykoná hromadnú samovraždu. Takýto scénar predchádzal aj samovražde siedmich mladých Japoncov, ktorých včera objavila polícia v horskej oblasti Saitama neďaleko Tokia.
Našli ich otrávených v aute. Polícia sa dozvedela o plánovanej samovražde od kamaráta, ktorému poslal mail jeden zo samovrahov. Kým však dorazila na miesto, bolo už neskoro. Najväčšej skupinovej internetovej samovražde v Japonsku sa nepodarilo zabrániť.
Okná vanu, v ktorom polícia našla štyroch mŕtvych mužov a tri ženy, zvnútra zaizolovali páskou. Vyšetrovatelia našli štyri tehly dreveného uhlia, ktoré pravdepodobne mladí Japonci použili, aby sa otrávili.
Japonské úrady varujú, že to nie je ojedinelý úlet. Za podobných okolností našli krátko nato v zaparkovanom aute v Kanagawskej prefektúre dve mŕtve ženy.
"Internetové samovraždy sa objavili už na začiatku deväťdesiatych rokov a zaznamenali ich od Guamu až po Holandsko," napísala agentúra Reuters. Japonsko sa však vyznačuje vysokými číslami. Fenomén samovrážd tam evidujú od začiatku minulého roka. Od vtedy po "spísaní internetového paktu" zomrelo už 34 ľudí.
Na život si siahajú najmä mladí ľudia. Nárast internetových samovrážd údajne súvisí so stúpajúcim počtom webových stránok, ktoré nabádajú mladých surferov v depresii k zúfalým činom. Stránky majú väčšinou charakteristický čierny dizajn. Okrem výziev na spoločné samovraždy sa na nich nachádzajú kompletné postupy, ako sa čo najjednoduchšie zabiť. "Japonské samovražedné stránky sú cielené na ľudí, ktorí si myslia, že samovražda je normálna," píše japonský denník Mainiši Šimbum.
Počet samovrážd je v Japonsku jeden z najvyšších na svete, pričom má stúpajúcu tendenciu. Len minulý rok ich zaznamenali vyše 34-tisíc. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o sedem percent. Za najdôležitejšiu príčinu sa u starších ľudí považuje najmä ekonomický pokles posledného desaťročia. V prípade mladších ľudí sú samovraždy príčinou pocitu odcudzenia alebo narastajúceho cynizmu v spoločnosti.