Bush a Kerry brázdia Ameriku, zameriavajú sa hlavne na nerozhodnuté štáty, kde nie je víťaz ešte jasný. FOTO - REUTERS, ČTK/AP
Reklamy
Bush a Kerry sa rozchádzajú takmer vo všetkom. Rozdiely sú jasné aj v prístupe k televízii. Nejde o to, že Bush reaguje emotívnejšie, škľabí sa a ťažšie zakrýva, keď ho Kerry najeduje. Denník The Los Angeles Times zistil, že rozdiely sú aj v zadávaní predvolebných reklám: Bush stavia na národné stanice, Kerry vráža reklamy oveľa viac do lokálnych televízií.
Bush sa snaží presvedčiť celú Ameriku, že s ním je bezpečnejšia. Toto posolstvo platí v každom štáte, a preto oslovuje veľké stanice. Kerry potrebuje nadviazať s voličmi kontakt, presvedčiť ich, že aj on dokáže rozhodovať o krajine, a to sa dá lepšie, keď zdôrazňuje špecifické problémy jednotlivých štátov. O spotoch, ktoré jeho tím umiestňuje do televízií v Miami alebo v Novom Mexiku, sa v Európe asi nebude veľa debatovať, práve tam však môže získať.
Film
Témou veľkej diskusie sa však celkom určite stane film Ukradnutá česť: rany, ktoré sa nikdy nezahoja. Film spochybňuje Kerryho minulosť.
V lete ho nakrútil bývalý novinár televízie CNN a konzervatívneho denníka The Washington Times Carlton Sherwood, ktorý posledné roky pracoval pre guvernéra Pensylvánie Toma Ridga. Ten je dnes Bushovým ministrom vnútornej bezpečnosti.
Pre demokratov je už toto dôkaz, že film je v skutočnosti súčasťou politickej kampane a v žiadnom prípade nejde o dokument. Sherwood to odmieta. Aj ďalšie stopy však vedú k republikánom. Film propaguje reklamná spoločnosť, ktorej klientom je aj Republikánska strana, a vysielať ho bude necelé dva týždne pred voľbami sieť 62 televízií spoločnosti Sinclair Broadcasting. Tá sa netají náklonnosťou k Bushovi.
Film je pokračovaním reklamnej kampane bývalých vietnamských veteránov, ktorí v televíznych spotoch v lete obvinili Kerryho, že vôbec nebol takým hrdinom, za akého sa vydáva, a hlavne, že po návrate z Vietnamu, keď sa postavil do čela mierového hnutia, zradil svojich spolubojovníkov a mnohým, ktorí boli v zajatí vo Vietname, spôsobil problémy.
Carlton Sherwood priznáva, že nemal ani len snahu osloviť Kerryho a spýtať sa ho na jeho verziu príbehu. Tvrdí, že senátor mal roky na to, aby šíril svoje názory, teraz dostali priestor aj ostatní.
Film alebo reklama
Demokrati obviňujú Sinclairovu sieť, že ak film odvysiela, naruší kampaň, a žiadajú federálne úrady, aby to zakázali. Je Sherwoodovo dielo možné považovať za film alebo je to obyčajná kortešačka, ktorá sa tvári ako dokument? Potom by však museli prehodnotiť aj protibushovský film Fahrenheit 9/11 od Michaela Moora.
Vietnamská kampaň bola v strede záujmu už v lete. Demokrati aj médiá hovorili o špinavej hre republikánov. Voliči však zjavne uverili. Očierňovanie Kerryho minulosti pridalo Bushovi percentá. Po prvých debatách sa tieto rozdiely stratili a súboj sa vyrovnal. Sherwoodov film by to mohol znovu otočiť.