BRATISLAVA - Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre televíziu Markíza odpovedal na otázku, či si vie predstaviť, že by sedel v budúcej vláde spolu s HZDS, slovami: "V politike sú veľmi ťažko situácie, ktoré si človek môže dovoliť vylúčiť."
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík si myslí, že aj po voľbách v roku 2006 bude treba brániť reformy a "pre túto situáciu je vítanejšie HZDS ako Smer". Uvedomuje si, že SDKÚ v minulosti tvrdo kritizovala politiku Vladimíra Mečiara, ale "keby sa vedel správať v HZDS koletívnejšie a podporiť ďalšie dokončenie reforiem, tak za diskusiu to stojí".
V samotnom HZDS sú názory rozdielne. Hoci obe strany sa hlásia k pravému stredu, poslanec Dušan Jarjabek nevie zabudnúť, že SDKÚ uvažovala o zrušení ministerstva kultúry, a takú "agresívnu pravicu" musí odmietnuť. Súhlasí, že ak je programová zhoda aspoň na 70 %, strany môžu ísť do koalície bez ohľadu na to, "či sa ich lídri milujú, alebo nie".
Naopak, poslanec Miroslav Maxon vidí stranu programovo bližšie skôr k Smeru než k SDKÚ a okrem toho má aj personálny problém. Dnes by si nemohol "sadnúť za rokovací stôl s pánom Dzurindom", hoci "uvidíme, čo bude o dva roky".
Podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho sú v programoch jeho strany a SDKÚ len "drobné rozdiely" a vedeli by sa dohodnúť. Problém vidí skôr v "ľuďoch a v psychike".
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že verejné úvahy o spolupráci s HZDS so stranami vládnej koalície sú testom o prijateľnosti takej myšlienky. Hlavný test príde už o rok pri voľbách do vyšších územných celkov.
Podľa Haulíka prezidentské voľby ukázali, že pre voličské základne by to mohol byť problém a politici vládnej koalície môžu očakávať otázky voličov o ich možnej spolupráci s HZDS. Haulík predpokladá, že odpovede budú podobne vyhýbavé ako víkendová reakcia premiéra.
Pre HZDS je situácia priaznivejšia, pretože vládu podporujú nezávislí poslanci, takže HZDS ako opozičná strana si môže udržiavať svojich voličov.