Na to, aby poistenec mohol začať poberať niektorý z uvedených dôchodkov, musí splniť niekoľko podmienok. Základnou univerzálnou podmienkou, ktorá musí byť splnená v prípade každého dôchodku je uplynutie času najmenej 12 mesiacov od zaplatenia prvého príspevku. Výška každého dôchodku závisí od nasporenej sumy na dôchodkovom účte a od typu a doby poberania zvoleného dôchodku, pričom každý poistenec môže poberať len jeden typ dôchodku.
Základným typom doplnkového dôchodku je doplnkový starobný dôchodok. Tento nie je žiadnym spôsobom previazaný na starobný dôchodok, ktorý poskytuje Sociálna poisťovňa. Okrem univerzálnej podmienky je ďalšou podmienkou na to, aby ho po-istenec mohol začať poberať je dosiahnutý vek 50 rokov.
Ak sa poistenec rozhodne poberať doplnkový starobný dôchodok, môže hneď na začiatku požiadať o vyplatenie prvej zvýšenej splátky až do výšky 50 percent zo stavu jeho dôchodkového účtu, ktorá mu pomôže vykryť náklady súvisiace so zmenou životného štýlu po odchode na dôchodok. Po vyplatení tejto sumy začne poistenec poberať pravidelný dôchodok, ktorý si určí v žiadosti o dávku.
Doplnkový starobný dôchodok je možné poberať dočasne so zaručenou lehotou výplaty počas obdobia, ktoré si určí alebo doživotne alebo kombinovane. Výška starobného dôchodku závisí od stavu osobného účtu, veku poistenca a lehoty poberania dôchodku. Napr. doplnkový starobný dôchodok doživotný môže byť kombinovaný s pozostalostným dôchodkom, ktorý je vyplácaný pozostalým osobám so zaručenou lehotou výplaty od 1 do 5 rokov.
Doplnkový invalidný dôchodok môže poistenec poberať vtedy, ak mu vznikol nárok na invalidný dôchodok z dôchodkového poistenia, to znamená, ak ho posudková komisia sociálneho zabezpečenia uznala invalidným. Poistenec, ktorý splní podmienky poberania doplnkového invalidného dôchodku môže na začiatku požiadať o vyplatenie prvej zvýšenej splátky dôchodku až do výšky 50 percent zo stavu jeho dôchodkového účtu.
Doplnkový invalidný dôchodok môže byť rovnako ako doplnkový starobný dôchodok vyplácaný doživotne alebo dočasne so zaručenou lehotou výplaty počas určeného obdobia alebo kombinovane.
Výsluhový dôchodok je určený najmä pre zamestnancov - poistencov, ktorí vykonávajú najmenej jeden rok práce zaradené na základe rozhodnutia príslušného orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4 (rizikové práce). Aj výsluhový dôchodok môže byť rovnako ako doplnkový starobný dôchodok vyplácaný doživotne alebo dočasne so zaručenou lehotou výplaty počas určeného obdobia alebo kombinovane.
Pozostalostný dôchodok poskytujú doplnkové dôchodkové poisťovne pozostalému po poistencovi, ktorému vznikol nárok na niektorý z predchá-dzajúcich dôchodkov, ale ho nepoberal. Lehota výplaty pozostalostného dôchodku je v tomto prípade od 1 do 5 rokov. Pozostalému vznikne nárok na pozostalostný dôchodok aj v prípade, keď poistenec už začal poberať niektorý z uvedených dôchodkov, pričom dĺžka a spôsob výplaty závisí od druhu priznaného dôchodku. V prípade, ak zomrel poistenec, ktorému nevznikol nárok na dôchodok, patrí pozostalému odstupné. Výška odstupného predstavuje úhrn príspevkov zaplatených po-istencom a podiel výnosov pripadajúci k týmto príspevkom.
Podľa www.pokoj.sk
(er)