Priebeh dôchodkovej reformy
Nový systém dôchodkového zabezpečenia je postavený na troch pilieroch.
Prvým pilierom je štátny dôchodkový systém, ktorý je zreformovaný a riadi sa novými pravidlami. Podľa ministerstva financií funguje na princípe "Koľko občan do systému počas pracovného života dá, toľko z neho na starobu dostane." Štátny dôchodkový systém funguje a bude fungovať prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Od nového roka táto štátna inštitúcia vypláca starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, vdovský alebo vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok
Druhý pilier vstúpi do platnosti 1. januára 2005. Jeho princípom je, že časť dôchodkových odvodov sa odvádza namiesto do štátneho priebežného systému na osobný dôchodkový účet zamestnanca v súkromnej správcovskej spoločnosti. Tieto spoločnosti budú tvoriť súkromný dôchodkový systém. Občania teda po januári budúceho roka získajú možnosť voľby, či zostanú v štátnom systéme dôchodkového zabezpečenia alebo sa rozhodnú pre nový štátno-súkromný systém.
Tretí pilier dôchodkového systému je nazývaný tiež dobrovoľný systém. Prostredníctvom doplnkových dôchodkových poisťovní si môže budúci dôchodca zvýšiť svoju životnú úroveň na dôchodku investovaní časti zarobených peňazí v poisťovniach, ktoré jeho prostriedky zhodnocujú dlhé obdobie.
Slovensko starne
Demografický vývoj na Slovensku je v štádiu, kedy dochádza k starnutiu obyvateľ-stva. Stále sa znižujúca pôrodnosť a predlžujúca sa priemerná dĺžka života majú za následok pokles pomeru prispievateľov do dôchodkového systému k počtu príjemcov dôchodkových dávok. Tento stav nevyhnutne vedie k prehlbovaniu deficitu základného povinného dôchodkového poistenia.
Väčšina slovenských dôchodcov každý mesiac pri preberaní si dôchodku zrejme nadáva. Pocit krivdy, že celý život tvrdo pracovali a teraz dostávajú pár korún, ktoré im pomaly nestačia ani na základné životné potreby však nie je celkom opodstatnený. Mohli by ho mať skôr z dôvodu, že nemali na výber. Úroveň dôchodkov poskytovaných zo systému dôchodkového zabezpečenia je síce v porovnaní s výškou dosahovanej priemernej mzdy v produktívnom veku nízka, avšak vyspelé trhové ekonomiky sú na tom podobne. Až na to, že priemerná mzda je tam mnohonásobne vyššia. Na Slovensku sa pomer dôchodkov a priemernej mzdy pohybuje na úrovni 40 percent, v krajinách so zavedenou trhovou ekonomikou je to 40 až 60 percent. Túto úroveň nezmení ani zákon o sociálnom poistení platný od začiatku roka. Vychádza totiž z finančných možností našej krajiny a spôsob výpočtu dôchodku upravuje tak, že aj naďalej bude priemerný starobný dôchodok z povinného systému dôchodkového poistenia na úrovni približne 40 až 45 percent priemernej mzdy na Slovensku.
Ďalší príjem k dôchodku
V krajinách západnej Európy dôchodcovia už počas svojho aktívneho pracovného života myslia na obdobie, keď budú v dôchodku a zapájajú sa do systémov sporenia v penzijných fondoch. V rôznych formách týchto systémov je zapojených okolo 90 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Vďaka tomu dosahuje relácia celkového dôchodku a priemernej mzdy hodnotu 60 až 70 percent, v Nemecku dokonca až 75 percent priemernej mzdy.
Penzijné fondy po slovensky
Ekvivalentom penzijných fondov je na Slovensku doplnkové dôchodkové poistenie. Je to dobrovoľný tretí pilier dôchodkového zabezpečenia. Ako vyplýva z jeho charakteristiky, dobrovoľný, zamestnanci sa pre neho môžu, ale nemusia rozhodnúť. Je na ich slobodnom uvážení, či chcú využiť daňové výhody a budúce výnosy, ktoré zo zapojenia sa do tretieho piliera plynú.
Dobrovoľná forma sporenia
Doplnkové dôchodkové po-istenie sa riadi zákonom
č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov a nadobudol účinnosť 1. júla 1996. Zákon bol novelizovaný v roku 2000 novelou číslo 409/2000 Z. z. Doplnkové dôchodkové poistenie je podľa zákona možné charakterizovať ako dobrovoľnú formu dlhodobého sporenia s možnosťou prispievania zamestnávateľa, kde klient uzatvára zmluvu s doplnkovou dôchodkovou poisťovňou a zaväzuje sa pravidelne prispievať na svoj individuálny účet v doplnkovej dôchodkovej poisťovni. Doplnková dôchodková poisťovňa zhodnocuje vklady svojich klientov a zaväzuje sa vyplácať poistencovi doplnkový dôchodok po splnení náležitých podmienok určených v zmluve a dávkovom pláne. (er)