Pri investovaní by sme si mali ujasniť, čo chceme dosiahnuť, aký chceme mať z toho úžitok? Väčšina z nás si zrejme povie, že chce vysoký výnos pri nulovom riziku a za veľmi krátky čas, čo v praxi nie je možné. Každá minca má dve strany. Ako sa však hovorí v jednom vtipe, najlepšia investícia je do alkoholu. Veď kde inde dostanete 40 percent?
Existovali spoločnosti, ktoré podobný vysoký výnos sľubovali, všetci však dobre vieme, ako dopadli. Správny investor by si preto mal uvedomiť tri základné parametre - výnos, riziko a likviditu - a mal by medzi nimi nájsť pre seba ideálny pomer. Ak mu ide o vysoký výnos, musí počítať aj s vysokým rizikom, ak je konzervatívny a požaduje čo najnižšie riziko s okamžitým dosahom na svoje peniaze, musí počítať s veľmi malým výnosom. Dá sa povedať, že bezpečnosť si "kúpi" nízkym výnosom. Preto napríklad akciové fondy sú viac rizikové, ale môžu priniesť vyšší výnos a vklad v banke je takmer bez rizika, pričom výnos je iba symbolický. Je však prakticky nemožné nájsť presnú deliacu čiaru medzi výnosom a rizikom, sú totiž prepojené. Platia tu však dve pravidlá:
1. Ak chcete dosiahnuť vysoký výnos, musíte podstúpiť vysoké riziko.
2. Ak podstúpite vysoké riziko, neexistuje záruka, že získate vysoké výnosy.
Vyberajte si
Dnes je investičných príležitostí pomerne veľa. Termíno-vané vklady, životné poistenie, stavebné sporenie, podielové fondy, cenné papiere, nehnuteľ-nosti, drahé kovy, starožitnosti - počuli ste toho už určite veľa a opakuje sa to stále dookola. Obyčajný človek sa v tom už prestáva orientovať. A často investície, teda skôr ponuky, ktoré sa vydávajú za investície, nimi nie sú.
Úspory, spotreba a investície
Skúsme si ujasniť základné pojmy, pretože sa často pletú.
Úspory sú tá časť rozpočtu, ktorá po odpočítaní výdajov na bývanie, stravu a iných výdajov zostane voľne k dispozícii v osobnej "pokladničke". Tieto peniaze sú vlastne ziskom a je namieste otázka, ako s nimi naložíte? Ak za ne kúpite nový televízor, chladničku alebo vysávač, tak ich neinvestujete, ale iba spotrebúvate, presnejšie míňate, aj keď v reklame zaznelo: "...investujte a kúpte si nový televízor...".
Keď hovoríme o investovaní, znamená to, že vložíte peniaze niekam, kde vám v budúcnosti prinesú zisk. Až vtedy hovoríme o "pravom" investovaní.
Ak si teda kúpite auto s väčším batožinovým priestorom a budete s ním chodiť na ryby a vzadu si budete voziť rybárske náčinie, hovoríme o spotrebe. V prípade, že auto využijete na rozvoz materiálu pre niekoho, kto vám za to zaplatí, hovoríme kúpe auta investícia.
Hovoriť môžeme o dvoch okruhoch investícií. Medzi reálne investície patria najmä nehnuteľ-nosti, drahé kovy, podnikanie, obrazy a podobne. Druhým okruhom sú finančné investície ako napríklad podielové listy, terminované vklady, dlhopisy, vkladné knižky a podobne.
Investujte obozretne
Ak svoje peniaze chcete inves-tovať do niektorej spoločnosti, mali by ste sa vážne zamyslieť, či je táto inštitúcia nejakým spôsobom regulovaná. To znamená, že napríklad správcovská spoločnosť musí mať na svoju činnosť licenciu od Úradu pre finančný trh, rovnako na jej činnosť okrem tohto úradu dohliada aj depozitár, teda banka, účtovníctvo kontroluje audítor. Rovnako pri investovaní do nehnuteľnosti si overte, či daná realitná kancelária je členom asociácie realitných kancelárií, aké obdobie
existuje na trhu, kto je jej majiteľom a podobne. To, že daný subjekt je regulovaný v asociácii je určitou zárukou obchodných a etických kvalít danej spoločnosti.
Na škodu nie je ani rozhovor s nezávislým finančným poradcom, teda takým, ktorý nie je iba predajcom produktov jednej finančnej inštitúcie, ale má vo svojej ponuke širokú paletu produktov od viacerých spoločností. Získate prehľad a cenné rady od niekoho, kto sa tejto oblasti venuje a rozumie jej. Ale aj tak ste nevyhrali. Aj finančné inštitúcie s bohatou históriou môžu ovplyvniť ne-priaznivé faktory finančného sveta. Hospodárska recesia, vojny, teroristické útoky alebo účtovné škandály ako boli nedávno v USA, môžu vašu investíciu pekne okresať.
To je však už iná téma.
(lusy)