Po bankových produktoch nastúpili podielové fondy

Záujem Slovákov o investovanie do podielových fondov zrejme neklesne ani v tomto roku. Aký vývoj očakáva odborník na tomto poli a ako sa darí jednej

z najúspešnejších správcovských spoločností na trhu sme sa porozprávali

s Ing. Mariánom Matušovičom, predsedom predstavenstva VÚB Asset Managementu.

n Objem prostriedkov investovaných do podielových fondov stále výrazne stúpa. Analytici predpokladajú, že tento nastúpený trend bude naďalej zachovaný. Aký je váš názor a ako sa VÚB AM podieľa na celkových číslach?

Za posledné dva roky bol rast investícií do podielových fondov viac ako 100 percent. Vo fondoch je v súčasnosti na Slovensku investovaných 55 mld. Sk a do konca by to mohlo byť 65 až

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

68 mld. Sk. VÚB Asset management patrí medzi lídrov v oblasti správcovských spoločností. Čísla za rok 2003 ukazujú, že sme dosiahli najvyššie čisté predaje na celom trhu a rástli sme najrýchlejšie. Súhlasím s názorom analytikov, že tento trend bude zachovaný. Priestor na predaj fondov je stále dostatočný. Pokiaľ sa porovnávame s krajinami Visegrádskej štvorky a be-rieme do úvahy ukazovatele ako sú objem predaných podielových fondov k hrubému domácemu produktu alebo k úsporám domácností v bankách, má Slovensko stále rezervy. Samozrejme, pokiaľ by sme sa chceli porovnávať

s krajinami Európskej únie alebo Spojenými štátmi americkými ten

priestor je obrovský.

n Investovanie do podielových fondov je na Slovensku relatívne mladé. Čím si myslíte, že zaujalo?

SkryťVypnúť reklamu

Faktom je, že je relatívne mladé. V roku 2000 sa slovenská legislatíva v tejto oblasti štandardizovala s prostredím v Európskej únii. V tomto roku vstúpil na trh aj VÚB AM. Vstup silných bankových subjektov s rozsiahlou sieťou pobočiek zapríčinil, že za posledné tri roky sú podielové listy najúspešnejším produktom na finančnom trhu. Je to produkt, ktorý dnes vlastní už vyše 300 000 klientov. A keďže to bol produkt úplne nový, určitý čas trvalo, kým ľudia pochopili o čom je. Istý

problém bol aj v historickom chápaní. Slováci si prežili neblahú skúsenosť s kupónovou privatizáciou, nebankovými subjektami a väčšinu svojich úspor tradične sústreďovali v bankách, v stavebných sporiteľniach a len občas sa objavili iné formy šetrenia.

n Nie je pre konzervatívnejších klientov investovanie do podielových fondov príliš riskantné?

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si je jednou z výhod investovania do podielových fondov je práve možnosť vybrať si rizikový profil, ktorý klientovi vyhovuje. Napríklad, v ponuke VÚB AM je osem fondov, čo patrí k najkomplexnejším ponukám na trhu. Vybrať si teda môžu klienti, ktorí sú konzervatívnejší aj tí, ktorí radi riskujú.

Máme jeden Fond peňažného trhu, ktorý je najmenej rizikový, päť dlhopisových fondov, ktoré sú mierne rizikovejšie, Vyvážený rastový fond a Svetové akcie, ktoré sú rizikovejšími fondmi. Veľmi dôležitým segmentom sú pre nás práve dlhopisové fondy a preto tam máme aj takú širokú paletu. V tomto segmente dosahujeme za posledné tri roky najlepšie predaje. V súčasnosti máme Korunový dlhopisový fond, čo je štandardný fond s relatívne nízkym rizikom. Mierne rizikovejšie sú eurový a dolárový fond, kde je riziko zmeny kurzu. Veľmi zaujímavý fond, ktorý sme uviedli ako jediná domáca správcovská spoločnosť na trhu, je fond investujúci v lokálnych menách do dlhopisov na peňažných trhoch v krajinách Visegrádskej štvorky, teda v Maďarsku, Poľsku a v Česku. Posledným je Konzervatívny prémiový fond, je dosť sofistikovaný. Čiastočne investuje do dlhopisov s nulovým kupónom a sčasti do štruktúrovaných produktov, ktoré sú napojené na akciové trhy. Je to svojim spôsobom zabezpečený produkt. Umožňuje klientovi participovať na raste akciových trhov, ale pri poklese trhov je klient chránený a stratu nezrealizuje. Fondy z vysokým stupňom rizika máme vo VÚB AM dva: Vyvážený rastový fond má za posledné dva roky veľmi dobrú výkonnosť, 25,71 percenta v USD. Investuje na nových trhoch v Ázii, Južnej Amerike a strednej Európe. Posled-ným z palety našich fondov sú Svetové akcie. Tento fond investuje 50 percent

SkryťVypnúť reklamu

v Európe a 50 percent v Spojených štátoch a výkonnosť fondu je tiež veľmi zaujímavá.

Takže čo sa týka rizikovej škály týmito fondmi ju pokrývame dobre. Faktom ale je, že slovenskí investori sú veľmi konzervatívni a preferujú investície do peňažného a korunového dlhopisového fondu. Takéto investície odporúčame najmä začínajúcim investorom.

n V septembrovom vydaní denníka SME vo financiách sme "testovali" reakcie správcovských spoločností na emailom zaslanú žiadosť o informácie a radu, kam investovať jednorazovo nadobudnuté peniaze. VÚB AM z nej vyšiel ako spoločnosť s najkvalitnejšou odpoveďou. Venujete tejto oblasti nejakú významnejšiu pozornosť?

Musíme sa pochváliť, že aj Symsite research robil podobný prieskum a tam sme boli tiež najlepší. Školeniu našich predajcov a komunikácii venujeme veľkú pozornosť. Čo sa týka predajcov, predávame prioritne cez bankovú sieť a máme možnosť predajcov školiť. Každý nový zamestnanec prechádza kurzom zameraným na podielové fondy, ktorý trvá jeden až dva dni a následne máme nadstavbové kurzy trvajúce tri dni. Okrem toho máme každý štvrťrok pravidelné školenia predajcov, kde diskutujeme aj o tom, ako by sa mohli vyvíjať finančné trhy v regiónoch kde investujeme, aby poradenstvo malo slušnú úroveň. Treba si totiž uvedomiť, že bankoví pracovníci ponúkajú podielové fondy dva roky, predtým predávali len bankové produkty, ktoré sú diametrálne odlišné. Nejaký čas trvá, kým sa do-siahne určitá úroveň. Tá si myslím, je u nás dobrá. Napokon ste to zistili aj sami.

SkryťVypnúť reklamu

n Konkurencia sa zhusťuje už aj na poli investičných a správcovských spoločností. Čím sa snažíte zaujať, prečo by sa mali budúci investori rozhodnúť práve pre vás?

Prvou vecou, ktorou sa snažíme zaujať je produkt. Ôsmimi produktmi pokrývame celú škálu. Dva produkty, ktoré som spomínal - ten, ktorý investuje do krajín Visegrádskej štvorky a Vyvážený rastový, ktorý investuje na nové trhy, máme v ponuke ako jediná spoločnosť na slovenskom trhu.

Druhou vecou sú poplatky, na ktoré sú klienti veľmi senzitívni. Vstupné poplatky máme najnižšie na trhu a sú degresívne, čiže čím viac klient investuje, tým má nižší poplatok. Môžeme si to dovoliť aj vďaka tomu, že predávame cez sieť VÚB banky. Naše produkty sa nepredávajú cez iné maklérske spoločnosti, ktoré vyžadujú v rámci províznych schém vyšší poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Dodatočné služby sú tiež oblasťou, ktorou chceme zaujať. Ako jediný na trhu napríklad máme v rámci investície bezplatné poistenie smrti zapríčinenej úrazom, ktoré investor môže u nás získať až do výšky 500 tis. Sk. Pri komunikácii s klientom sa snažíme byť nielen promptní, ale dávať aj veľa informácií. Ako jediná spoločnosť im poskytujeme týždenné informácie. Každý týždeň máme okomentovaný vývoj fondov a zdôvodnenie trendov vývoja. Klienti, ktorí o to požiadajú, môžu od nás mailom dostávať denné informácie o hodnote fondov a podobne.

Významným spôsobom sme sa snažili vylepšiť aj distribúciu. Klient môže investovať do podielových fondov veľmi jednoduchým spôsobom, návštevou pobočky VÚB, ale aj cez internet, bankomat, či call centrum.

Významnou výhodou je samozrejme aj zaujímavá výkonnosť fondu. V súčasnosti sa fondy peňažného trhu podieľajú na celkových predajoch až 80 percentami. Ak si porovnáme ich výkonnosť, tak peňažný fond VÚB AM je v poslednom období čo sa týka ročnej výkonnosti na čele rebríčka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako posledné by som spomenul správu individuálnych portfolií. Je to nová služba, ktorú zmena legislatívy umožnila robiť správcovským spoločnostiam až tento rok. Ako jedna z prvých spoločností ju VÚB AM začína poskytovať najmä inštitucionálnym investorom.

Erika Remeňová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 740
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 552
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 561
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 554
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 405
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 083
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu