Keňan Evans Rutto v cieli 27. ročníka chicagského maratónu. FOTO - REUTERS
"Dúfam, že už ľutujú," povedal s dávkou škodoradosti víťaz nedeľného Chicagského maratónu Keňan Evans Rutto, keď dobehol v druhom najrýchlejšom tohtoročnom čase 2:06:16 h. Tesne lepší výkon o dve sekundy dosiahol iba jeho krajan Felix Limo v apríli v Rotterdame.
Výčitka na diaľku znela na adresu Kenského atletického zväzu, ktorý 26-ročného rodáka z Markawetu (*8. apríla 1978, 168 cm/56 kg) nenominoval na aténsku olympiádu. Funkcionári tejto maratónskej superveľmoci to mali pri zostavovaní tímu extra ťažké, v maratóne sa nemôžu spoliehať na systém prvých troch z domáceho šampionátu, ide o špecifický beh, ktorý nemožno absolvovať špičkovo viac než tri-štyrikrát do roka. V tohtoročných tabuľkách mala Keňa v prvej dvadsiatke 12 vytrvalcov, v historických ich má v desiatke sedem, šesť z rokov 2002 - 2004.
Ťažká predolympijská voľba
Afričania sa museli sa rozhodnúť. Voľba padla na svetového rekordéra Paula Tergata (2:04:55), druhého z historických tabuliek Sammyho Korira (2:04:56). Potiaľ to malo logiku. Tretím do partie bol však 31-ročný Eric Wainaina, hoci v sezóne pred OH bežalo rýchlejšie 26 (!) Keňanov vrátane Rutta. Napokon bola prekvapujúca nominácia akceptovateľná aspoň pre výhovorky. Wainaina zachraňoval kenský olympijský neúspech siedmym miestom, esá sa vzdali.
Rutto má bilanciu ako nikto. Maratón absolvoval trikrát. V lanskej chicagskej premiére vyhral v najlepšom čase maratónskeho nováčika 2:05:50 h, v apríli tohto roku zvíťazil v Londýne za 2:06:18 a teraz 2:06:16 h. Ide o piaty, trinásty a pätnásty najrýchlejší čas vôbec. V tabuľke najlepších dvadsiatich časov histórie figurujú tri razy okrem maratónskeho mladíka len ostrieľané hviezdy: 35-ročný Paul Tergat a Američan marockého pôvodu, 32-ročný Khalid Khannouchi.
Plánoval bežať pod 2:04 h
Rutto sa na internetovej stránke medzinárodnej atletickej federácie priznal, že túžba "po vytretí zraku atletickým funkcionárom z Nairobi" nebola kľúčová. Chcel svetový rekord. Nemal byť bársaký. "Plánoval som, i som si trúfal na výkon pod 2:04 h," povedal Rutto.
Tvrdenie malo nesporne racionálny základ. Chicagská trať je spolu s berlínskou najrýchlejšia na svete. V desiatke najlepších časov všetkých čias figuruje štyrikrát domicil nemeckej metropoly, potom už tri razy amerického veľkomesta, dvakrát Londýna a raz Rotterdamu.
Počasie a vražedné tempo
Maratónci majú radi jeseň. Pravda, ak je pekná. V Chicagu však bolo počas behu od 5 po 8 stupňov Celzia s vetrom, a to je málo aj pre Neafričanov. Ruttov manažér Dieter Hogan však nevidel kľúčovú príčinu "slabšieho" času v počasí. "Čelná skupina s vodičmi nasadila vytrvalecký ,šprint'. Tempo 4:35 min míľu čo míľu držali veľmi dlho. Bolo to vražedné. Ak by to udržali, bol by výsledok okolo 2:02 h, čo je zatiaľ zrejme nemožnosť," posťažoval si Hogan.
V prvej skupine chýbal od začiatku Khalid Khannouchi, bývalý svetový rekordér. V Chicagu 1999 zvíťazil štyrikrát, v roku 1999 dosiahol prvý čas histórie pod 2:06 h (2:05:42 h), svetový rekord posunul aj v Londýne 2002 na 2:05:38 h (dodnes tretí čas všetkých čias). Skúsene sa nedal strhnúť hazardným behom. Spamätal sa, od 17 kilometra začal pridávať, čo sa nezdá neskoro, ale odstup od prvých bol viac než míľu. Na sťahovanie náskoku zostal sám, skončil napokon piaty.
Verí, že federáciu presvedčil
Rutto je typický maratónec. Na medzinárodnej scéne sa objavil v roku 1999, na krosových majstrovstvách sveta bol piaty, o dva roky na polmaratónskych šiesty. Osobné rekordy na dráhe z kenského pohľadu neznamenajú nič - 5000 m: 13:28,25 min, 10 000 m: 27:21,32 min. Víťazný Keňan sa ešte raz vrátil k narážke k úvodu. "Verím, že aj tento výkon prispeje k nominácii na budúcoročné majstrovstvá sveta. A potom na olympiádu. A nechcel by som súťažiť iba na jedinej," uviedol v denníku Chicago Tribune.
Ženská súťaž bola európskou záležitosťou. V osobnom rekorde 2:23:33 h vyhrala Rumunka Consantina Tomescuová-Ditaová pred krajankou Nutu Olaruovou - 2:24:33 min a ruskou obhajkyňou prvenstva Svetlanou Zacharovovou - 2:25:51 min.
Aj na chicagskom maratóne platí zaužívaný americký zvyk rovnoprávnosti víťazných prémií. Rutto i Tomascuová dostali 125-tisíc dolárov, Keňan za výkon bonus 60-tisíc, Rumunka 10-tisíc.