Volebné urny postupne privážajú z celej krajiny. V Kábule ich potom ručne sčítavajú. FOTO - REUTERS
Urny s lístkami vozia z celej krajiny, zatiaľ ich však nesčítavajú. Volebná komisia sčítavanie po mnohých sťažnostiach dočasne pozastavila. Lístky však triedia. Nepoučený pozorovateľ nemôže zistiť, aký je v tom rozdiel.
Kandidáti, ktorí ešte v nedeľu protestovali proti priebehu volieb, sa včera umúdrili. Zavalili volebnú komisiu síce sťažnosťami, ale zdá sa, že na bojkote hlasovania trvať nebudú. Včera dostali ultimátum, posledné sťažnosti budú prijímať do zajtra. Potom by sa malo naozaj začať sčítavať.
Zavalení lístkami
Výsledky budú známe najskôr o dva týždne. Po chvíli pozorovania hemženia značného množstva ľudí v hale je jasné, prečo je nemiestne požadovať skrátenie tejto lehoty. Všetko robia ručne.
Urny sú zapečatené plastikovými páskami a pred otvorením musia zapísať ich číslo. Väčšina z umelohmotných škatúľ je napchatá na prasknutie. Niekoľko bolo zapečatených nedbalo, páska nebola dostatočne utiahnutá, takže sa škárou pod vekom urny dala prestrčiť celá ruka. Žena s vysokým uzlom na hlave pásku na svojej urne najskôr pevne zaťahuje a až potom sa ide pochváliť k stolu, kde zapisujú čísla a rozpečaťujú urny. Medzi tým všetkým pobiehajú zamračení pracovníci OSN a stále si čosi zapisujú.
Hlasovacie lístky sú pomerne veľké a každého voliča poučili, ako ich má zložiť, aby išli ľahko prestrčiť úzkym otvorom urny. Pre sčítanie to teraz znamená milióny papierov ručne opäť rozložiť a bojovať s prievanom, ktorý ich chce rozniesť po miestnosti.
Ženy a mužov topiacich sa v modrých zásterách so znakom OSN v tonách papiera čaká podľa odhadov viac ako desať miliónov hlasovacích papierikov.
Na somárikoch
Našťastie sa im pod ruky budú dostávať postupne. Z odľahlých horských oblastí ich ešte len vezú do oblastných komisií na somárikoch. Odtiaľ už v autách či lietadlách prenajatých OSN mieria do Kábulu. Somárikovia však idú pomaly, deň pred voľbami napadol v niektorých častiach Afganistanu sneh.
Doterajší a s najväčšou pravdepodobnosťou i budúci prezident Afganistanu Hamíd Karzaj je spokojný a zdá sa, že o svojom víťazstve nepochybuje. Problémy ako nekvalitný atrament, ktorým označovali palec ľavej ruky každého voliča, aby nemohol hlasovať dvakrát a ktorý sa často hneď dal zotrieť, nedovolené inštruovanie ľudí pracovníkmi komisií, ktorí im vraj našepkávali, koho majú voliť, a ďalšie nezrovnalosti, podľa zahraničných pozorovateľov nemohli ovplyvniť výsledky volieb.
Zdá sa, že druhý raz by sa hlasovať a riskovať tak svoje životy návštevou volebnej miestnosti, ktorá je vyhláseným cieľom bombových útokov talibov, nechcelo ani väčšine Afgancov.
PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, Kábul