Milionár Viktor Uspaskič oslavuje víťazstvo vlastnej Strany práce po nedeľných parlamentných voľbách. FOTO - REUTERS
Uspaskičovi stačili populistické sľuby. Litovčanom neprekážal jeho pôvod ani napojenie na GazpromNovým litovským premiérom bude už takmer s istotou Viktor Uspaskič, milionár ruského pôvodu. Jeho Strana práce, ktorú založil len pred rokom, získala najviac hlasov. Príbeh Uspaskiča (45) pripomína litovskú verziu amerického sna.
Ako sa zvárač milionárom stal
V Sovietskom zväze začínal pracovať ako zvárač v jednej z ropných spoločností. Neskôr sa prepracoval až na manažérsky post v ruskom energetickom gigante Gazprom, ktorý ho v roku 1985 poslal do Litvy vybudovať jeden z plynovodov.
Uspaskičovi sa v Litve zapáčilo. Keď sa tento pobaltský štátik v roku 1991 osamostatnil, rozhodol sa zostať a získal štátne občianstvo, ktoré mu otvorilo dvere vo všetkých sférach.
Najskôr obchodoval s prírodnou ropou z Ruska, neskôr sa vrhol na potravinársky priemysel. Veľmi rýchlo využil nové podnikateľské možnosti a založil svoju prvú akciovú spoločnosť Efektas, ktorá sa neskôr stala súčasťou koncernu Vikonda, impéria zamestnávajúceho okolo štyritisíc ľudí. Ako úspešný podnikateľ sa prepracoval na post prezidenta litovskej Konfederácie zamestnávateľov. Dnes sa jeho majetok odhaduje na viac ako 160 miliónov dolárov.
"Odkedy Uspaskič vymenil rodné Rusko za Litvu, získal v živote omnoho viac, ako sníva väčšina ľudí," napísala o jeho kariére francúzska agentúra AFP.
Pán Agurkič
Napriek tomu, že sa netají kontaktmi na koncern Gazprom, ktorý je hlavným dodávateľom plynu do Litvy, a jeho strana ešte neprežila ani jednu politickú sezónu, oslovil v nedeľu najviac voličov. Na jeho volebný úspech mu stačilo málo: imidž dobrého zamestnávateľa a niekoľko populistických sľubov v štýle rýchleho zvýšenia platov a zníženia daní.
Litovčanom zjavne neprekážalo ani to, kde sa narodil. "Človek nie je zodpovedný za to, kde sa narodil. Čestnosť ani zodpovednosť nezávisia od miesta narodenia," obhajuje sa magnát Uspaskič.
Na útoky z médií zareagoval založením týždenníka a regionálnej televíznej stanice. Pán Agurkič, ako ho prezývajú pre obrázok na konzervách s kyslými uhorkami, ktoré vyrába jeho koncern, má najsilnejší ťah na chudobnejšie regióny, ktoré nepociťujú rýchly ekonomický rast.
"Neprekáža nám, že je Rus, nechajte ho byť milionárom. Najdôležitejšie je, že postavil továrne, dal nám prácu," citovala AFP litovskú predavačku.
Politickí analytici sú znepokojení. Ani impeachment bývalého prezidenta Rolandasa Paksasa pre jeho väzby na ruský čierny biznis mesiac pred vstupom Litvy do Európskej únie ľudí nepoučil. Nad Litvou naďalej visí ruský tieň.
Ako dopadli voľby
Strana práce (Uspaskič) 28,6 %
Pracujeme pre Litvu (súčasný vládny blok) 20,6 %
Vlastenecký blok (Vitautas Landsbergis) 14,5 %
Liberálno-demokratická strana (exprezident Paksas) 11,4 %
V Litve sa parlament volí kombináciou väčšinového a pomerného systému. Aj preto sa bude konať ešte druhé kolo volieb. Pri väčšinovej voľbe totiž kandidát musí získať dostatočnú väčšinu, inak idú dvaja najsilnejší do druhého kola. Účasť bola rekordne nízka. Volilo len 45 percent voličov, o štrnásť percent menej ako v minulých voľbách v roku 2000. (čtk, rek)