Hlavným dôvodom zrušenia embarga bola snaha podnietiť Líbyu, aby zakročila proti masovej migrácii do únie z jej územia a umožniť severoafrickej krajine využívať potrebné technické vybavenie na kontrolu pobrežných vôd.
Zrušenie embarga je predovšetkým zásluhou Talianska, ktoré sa viac ako rok snaží vybaviť Líbyu modernou vojenskou technikou, aby Tripolis mohol zabrániť nekontrolovateľnému príchodu afrických utečencov smerujúcich na lodiach do južného Talianska.
Líbya v posledných rokoch vyšla z politickej izolácie potom, čo sa vzdala svojho jadrového programu a vyplatila odškodné obetiam bombového atentátu na berlínsku diskotéku, na americké lietadlo, ktoré vybuchlo nad škótskym Lockerbie, a na francúzsky stroj DC 10 zničený líbyjskou tajnou službou v roku 1989 v Afrike.
Kaddáfí vo svojom beduínskom stane prijal už britského premiéra Tonyho Blaira, talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a na budúci týždeň sa v Tripolise ohlásil nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Niektoré členské a kandidátske štáty boli proti zrušeniu embarga, pretože podľa nich neexistuje spôsob, ako by únia mohla obchod so zbraňami kontrolovať. Nevyriešená zostáva aj otázka piatich bulharských lekárov, ktorých Kaddáfího režim odsúdil na trest smrti za to, že údajne nainfikovali 400 detí vírusom AIDS. Bulharsko ako budúci členský štát únie má v tejto otázke podporu Bruselu, no nepodarilo sa mu prerušenie embarga podmieniť oslobodením svojich občanov a ich palestínskeho spoločníka.
Podľa vysoko postaveného zdroja v Bruseli za otázkou zrušenia embarga je "cítiť ropu". Kaddáfí by sa chcel stať privilegovaným partnerom EÚ v jej dodávkach a stať sa súčasťou euro-stredozemského priestoru.
Autor: MICHAL HAVRAN ml, Luxemburg pre SME