Jacques Chirac, ktorý je práve na návšteve Číny, by zbrojné embargo už rád zrušil. FOTO - REUTERS
ť ľudské práva.
Už pred rokovaniami prekvapil britský minister Jack Straw, keď sa nepostavil jednoznačne proti zrušeniu embarga. "Želáme si jeho prehodnotenie. Nie sme jasne proti jeho zrušeniu. Musí sa to však spraviť správne a citlivo."
Embargo platí od roku 1989, keď v Pekingu na námestí Tchien-an-men komunistický režim potlačil študentské hnutie. O jeho zrušení by museli členské štáty EÚ rozhodnúť jednomyseľne.
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao po stretnutí s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom, ktorý je v týchto dňoch na návšteve Číny, v sobotu odmietol prehodnotiť zásah z roku 1989, keď sa ho na to opýtali novinári.
"Dnešný záver je, že únia v tejto veci zatiaľ nerozhoduje, že na to ešte nedozrel čas," povedal český minister Cyril Svoboda. Ako príklady možných pozitívnych činov z čínskej strany vymenoval prepustenie posledných zatknutých pri demonštráciách na námestí Tchien-an-men pred 15 rokmi, pristúpenie Pekingu k medzinárodným dohovorom o ochrane ľudských práv, moratórium na výkon trestu smrti či zastavenie prenasledovania príslušníkov hnutia Fa-lun-kung.
Podľa Svobodu tento názor v EÚ jednoznačne prevláda. "Trúfam si povedať, že postoj, ktorý reprezentujeme, môže mať podporu až 20 členských štátov. Je to prevažná väčšina," uviedol.
Francúzsky prezident Jacques Chirac ešte v sobotu embargo odsúdil ako "opatrenie, ktoré je k Číne čisto nepriateľské" a nemá opodstatnenie.
"Preto je Francúzsko ako väčšina krajín únie za zrušenie embarga," tvrdil francúzsky prezident v Pekingu.
V uznesení k situácii v oblasti ľudských práv v Číne Európska únia včera vymenovala mnoho negatív - porušovanie slobody prejavu, slobody vyznania a slobody zhromažďovania, nulový pokrok v ochrane práv menšín, pokračujúce vytláčanie tibetskej kultúry, široké uplatňovanie trestu smrti či rozšírenú prax mučenia.
(mch, čtk, reuters)