Zber zbraní v odbojnej bagdadskej štvrti Sadr City sa rozbiehal pomaly. FOTO - REUTERS
V bagdadskej štvrti Sadr City začali včera odovzdávať zbrane členovia šíitskych milícií radikálneho duchovného Muktadu Sadra. Na odzbrojenie majú ešte päť dní. Potom už budú mať koaliční a irackí vojaci zbrane právo hľadať a konfiškovať v ktoromkoľvek dome.
Nikto nevie odhadnúť, aký "zbrojný arzenál" môže skrývať dvojmiliónové predmestie. Platí však pravidlo, že v takmer každom dome je malý muničný sklad.
Sadrovi milicionári sa na zberné miesta podľa svetových agentúr príliš nehrnuli a dostatočným lákadlom neboli ani peniaze, ktoré za zbrane dostali. Ceny sa rôznili: od päť dolárov za granát, po tisíc za guľomet.
Napriek tomu časť pozorovateľov hovorí o pokroku. Doteraz sa nikdy nepodarilo dosiahnuť takú úroveň dôvery medzi milicionármi a koalíciou, aby Sadrovi muži vôbec začali skladať zbrane. Po dohode o odchode z Nadžafu, kde militanti na niekoľko týždňov obsadili mešitu imáma Alího, si napríklad svoje zbrane naložili na vozíky a odišli s nimi domov alebo sa presunuli do Bagdadu.
Teraz ich pomaly, ale predsa vydávajú. Motiváciou je okrem peňazí - mnohí muži podľa BBC na nákup zbraní predali rodinný majetok - aj hnev obyvateľov Sadr City. Tí síce podporujú odpor voči Američanom, ale zároveň majú dosť každodenných prestreliek a života v ruinách, na ktoré sa štvrť mení.
Odzbrojovanie milícií je súčasťou plánu na zabezpečenie pokoja v oblasti. Jeho súčasťou je aj zastavenie amerických nájazdov, prepustenie milicionárov, ktorí nespáchali kriminálne činy, a finančná podpora chudobnej a rozstrieľanej štvrte.
Stále však existujú obavy, že mier v Sadr City nenastane. Dohôd o prímerí so Sadrovými milíciami bolo už niekoľko, ale žiadna nefungovala dlho a bez problémov. Ani v prípade Sadr City duchovný vodca radikálnych šíitov Muktada Sadr nič nepodpísal, ani nikoho priamo nevyzval na odovzdanie zbraní.
Iracká vláda aj medzinárodná koalícia preto odzbrojovanie v Sadr City označujú za "experiment" a vyložene ústnu dohodu, ktorej obsah šíria medzi bojovníkmi cez reproduktory z mešít. To, že dohodu označujú len za akýsi test spôsobujú obavy, že sa nemusí podariť.
Koalícia aj iracká vláda ale pred blížiacimi sa voľbami pokoj zbraní v Sadr City potrebujú. Potrebujú všetky sily na zdolanie odporu v sunnitských mestách (vyjednáva sa aj v sunnitskej Fallúdži). Ich odhodlanie zašlo tak ďaleko, že do vyjednávaní v Sadr City zapojili aj Ahmeda Šalabího. Muža, ktorý Washington zavádzal o Saddámových zbraniach hromadného ničenia a robil podvody s novou irackou menou.
JANA MIKUŠOVÁ
Zavraždili uneseného Turka
DUBAJ - Únoscovia včera v Iraku zabili tureckého podnikateľa a jeho irackého tlmočníka. Informovala o tom katarská televízia al-Džazíra. Len niekoľko hodín predtým iná skupina pohrozila smrťou ďalšiemu tureckému rukojemníkovi v prípade, že Spojené štáty do troch dní neprepustia všetkých väznených Iračanov a že tureckí občania neodídu z Iraku.
Al-Džazíra má údajne k dispozícii videozáznam vrážd. Pred nimi sa obaja muži priznali, že v Iraku pracovali pre americkú armádu. Televízia záznam nevysielala, pretože zábery sú desivé. Oboch mužov uniesla v piatok pri meste Ramádí organizácia Ansar Sunna. Hrozbu smrti ďalšiemu Turkovi zverejnila skupina Tavhíd a džihád, ktorá sa hlási k hľadanému teroristovi abú Músovi Zarkávímu. Členovia organizácie Tavhíd a džihád už zavraždili niekoľko rukojemníkov vrátane Turkov a naposledy minulý týždeň Brita Kennetha Bigleyho. (čtk)
Na Američanov útočili raketami aj autom
BAGDAD - Dvaja americkí vojaci včera prišli o život a ďalších päť bolo zranených pri útoku rebelov v Bagdade. Oznámila to americká armáda. Vzbúrenci vypálili na vojenský oddiel rakety ráno v južnom Bagdade. V Mosúle zaútočil samovražedný útočník na americký konvoj svojím autom. Zomreli pri tom dvaja civilisti, zranených bolo 18 ľudí. (čtk)