tov s psychickými diagnózami. "Naším cieľom je aktivizovať vnútorné schopnosti človeka, ktorý už absolvoval terapiu, pomôcť mu prekonať osobné a sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia, odbremeniť jeho rodinu." Prostredníctvom muzikoterapie a artoterapie rozvíjajú trpezlivosť, schopnosť sústrediť sa a v konečnom dôsledku sa osamostatniť. "So zlomenou dušou je to podobné ako so zlomenou rukou. Jej funkčnosť sa môže obnoviť rehabilitáciou," povedala riaditeľka strediska a zakladateľka združenia Drahoslava Kleinová.
V Košickom a v Prešovskom kraji zaznamenali v priebehu roka viac ako 230-tisíc psychiatrických vyšetrení. Z toho 23-tisíc pacientov vyhľadalo pomoc psychiatra prvýkrát.
Stotisíc nových pacientov za päť rokov znamená, že každý pätnásty obyvateľ východného Slovenska absolvoval prvé vyšetrenie v ambulancii psychiatra. Ako povedala prednostka Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach Eva Pálová, takmer 100-percentný nárast prvovyšetrení zaznamenali u ľudí trpiacich depresiami a úzkosťou. Napriek alarmujúcim číslam starostlivosť o pacientov s psychickými poruchami na východnom Slovensku značne zaostáva.
"Jeden a pol milióna ľudí nemá napríklad odborníka na gerontopsychiatriu. Sme vyťažení na 80 percent, čo je na hranici únosnosti. Stáva sa, že nemáme ani jednu voľnú posteľ, takže nemôžeme prijať ani akútne prípady. Sme jediné zariadenie, ktoré nemá denný stacionár. Chýba následná starostlivosť," opísala súčasný stav psychiatrickej starostlivosti na východnom Slovensku Pálová.
Združenie Radosť za sedem rokov existencie reintegrovalo prostredníctvom množstva pilotných projektov vyše 120 psychosociálne postihnutých klientov do spoločnosti. Mnohí z nich sa znovu vrátili do práce alebo pokračujú v štúdiu. (sen)