BRATISLAVA - Súdy sa budú pravdepodobne zaoberať ďalšou spoločnosťou, ktorá klientom sľubovala niečo, čo nemohla splniť. Spoločnosť Happy Home Slovakia z Prievidze má stovky, prípadne tisícky klientov, ktorí jej zverovali svoje úspory v nádeji, že im po čase pridelí úver, napríklad na byt. Táto jednoduchá úverová schéma bola obohatená o prvok náhody - klient firmy mohol byť vyžrebovaný a získať predčasné právo na úver. Na podobnom princípe fungovala i bratislavská spoločnosť Národný bytový fond. Jej koniec prišiel potom, ako o nej napísali médiá.
Šťastný domov
Podľa klientov firmy Happy fungovala systémom splátkového sporenia na spotrebný tovar, nehnuteľnosť alebo autá a technológie. Klient po podpísaní zmluvy musel zaplatiť nenávratný členský poplatok, ktorý závisel od výšky očakávaného úveru, a pravidelné splátky na budúci úver.
Denník SME kontaktoval klient, ktorý dúfal v úver vo výške 2,4 milióna korún. Po zaplatení členského v "klube" v hodnote 44-tisíc mal mesačne splácať 18-tisíc korún až po sumu úveru. Firma mu sľúbila, že pôžičku dostane po tretej splátke. Klient ju po tretej splátke nedostal a keď zaplatil päť ďalších, čiže dohromady 144-tisíc korún, platiť prestal.
Iná klientka - z Gbiel zaplatila členské takmer 25-tisíc a osem mesačných splátok po viac ako 10-tisíc korún, pretože si chcela požičať 1,5 milióna. "Takýchto klientov má firma nespočetné množstvo," povedal SME Jozef Rak - jeden z klientov a takmer i spolupracovník firmy. Od zámeru spolupracovať odstúpil potom, ako sa o tomto type podnikania informoval na Úrade pre finančný trh.
Úrad sa spoločnosťou Happy Home zaoberal na základe listu klientky z Nových Zámkov. Podľa hovorcu úradu Mareka Kačmára "úrad nadobudol podozrenie, že Happy Home Slovakia sa dopustila trestného činu podvodu a podal oznámenie orgánom činným v trestnom konaní".
Dlhy a nový začiatok
Majiteľ firmy Happy Home Dezider Jaško tvrdí, spoločnosť si až do mája minulého roka plnila svoje záväzky voči klientom. Vzhľadom na to, že pohľadávky firmy prekročili únosnú mieru a spoločnosť ďalej nedokázala plniť svoje záväzky, podal návrh na konkurz. V súčasnosti podľa Jaška má firma pohľadávky vo výške 17 miliónov a záväzky predstavujú približne 12 miliónov korún.
Majiteľ Dezider Jaško podľa obchodného registra už v januári 2002 založil novú spoločnosť, z pôvodnej odstránil iba názov Slovakia a pod hlavičkou akciovej spoločnosti funguje ďalej. Poskytuje tie isté služby ako v pôvodnej firme a podľa pracovníčky Magdy Zázikovej stačí uzatvoriť zmluvu - splátkové sporenie na tovar a po troch mesiacoch sporenia sa klient môže zúčastniť na žrebovaní alebo licitovaní, na základe čoho spoločnosť klientovi kúpi tovar podľa želania alebo poskytne hotovosť. Na otázku čo sa stane, keď klient nezíska pôžičku, uviedla Záziková, že sa to nemôže stať.
Podľa informácií SME firma "ulovila" tisícky klientov, ktorí platili pravidelné splátky, ale nedostali ani pôžičku, ani svoje peniaze. Klient sa mohol zapojiť do spoločnosti aj ako spolupracovník a ak získal nového klienta, získal províziu. Podľa vyjadrení niektorých klientov Happy Home väčšina účastníkov týchto transakcií nechce o nich hovoriť, obáva sa, že podaním trestných oznámení by prišli o svoje peniaze tak, ako to bolo pri predchádzajúcich nebankových subjektoch.
Na Krajskom súde v Bratislave je v súčasnosti podaný návrh na konkurz a predbežná správkyňa konkurznej podstaty Darina Kurňavová má do konca tohto týždňa predložiť súdu správu o stave spoločnosti, o jej aktívach a záväzkoch. Súd rozhodne o vyhlásení konkurzu alebo ho zamietne pre nemajetnosť podľa správy predbežnej správkyne. "Žiadne informácie o stave spoločnosti až do vypracovania konečnej správy tlači neposkytnem," tvrdí Kurňavová. Informácie budú dostupné až budúci týždeň.
Autor: Adriana Prikrylová