Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. FOTO -ČTK
s Európskou úniou, o 100 percent zvyšuje bezpečnostné riziko.
Tento názor nezastávajú mnohé iné autority z oblasti energetiky. Problém v postupnom odstavení blokov nevidí napríklad Úrad jadrového dozoru. "Táto elektráreň je konštruovaná ako dvojbloková, spoločné odstavenie dvoch blokov by bolo síce ekonomicky výhodnejšie, my sme však už vydali všetky nariadenia potrebné pre postupné odstavenie," povedala predsedníčka úradu Marta Žiaková.
Za Ruskovou snahou nie je len zníženie bezpečnostného rizika, ale aj hľadanie dodatočných zdrojov energie. Tie podľa ministra budú Slovensku o niekoľko rokov chýbať. Generálny riaditeľ elektrární Miroslav Rapšík pripustil, že na začiatku tohto problému bola snaha riešiť Ruskom avizovaný nedostatok zdrojov. "Tento problém sme prvýkrát analyzovali v spracovaní stratégie a energetickej koncepcie. Objavil sa v tej súvislosti, že budú chýbať zdroje a my sme analyzovali všetky varianty vrátane možnosti odstavenia týchto blokov postupne alebo naraz," povedal Rapšík.
Minister však v argumentácii, prečo posunúť termín, kladie dôraz predovšetkým na bezpečnosť. "V prípade, že sa jadrové bloky neodstavia súčasne, zvýši sa bezpečnostné riziko až o 100 percent," tvrdí Rusko.
"Každý blok je síce schopný fungovať samostatne, ale niektoré zariadenia prvého bloku vypomáhajú druhému bloku," vysvetlil dôvod zvýšenia rizika člen predstavenstva elektrární Ignác Pňaček.
Podľa ochranárskej skupiny Greenpeace neexistujú žiadne bezpečnostné komplikácie, ak by sa V1 odstavila postupne v rokoch 2006 až 2008. "Podľa nášho názoru nejde o odborný problém, ale o politický trik ako predĺžiť životnosť prvého bloku V1," citovala agentúra SITA hovorcu Greenpeace Juraja Rizmana.
"Prvý blok V1 bol postavený a spustený do prevádzky skôr ako druhý. Fungoval teda úplne samostatne. Každý rok dochádza k odstávkam reaktorov, pri ktorých je jeden reaktor laicky povedané vypnutý a uskutočňuje sa údržba a výmena paliva, pričom druhý beží na plný výkon. Ide vtedy o ohrozenie jadrovej bezpečnosti?" pýta sa Rizman.
Žiadne enormné riziko odstavenia blokov neexistuje ani podľa bývalého šéfa elektrární Tibora Mikuša.
TEREZA COPLÁKOVÁ