BRATISLAVA - Minister životného prostredia László Miklós udeľuje granty projektom, na ktorých spolupracuje jeho dcéra. V tomto roku dostalo združenie Tinca dva milióny na projekt záchrany rezervácie Klátovské rameno.
Na internetovej stránke združenia Tinca je uvedená ako kontaktná osoba Viktória Miklósová. Odkedy sa o postup ministerstva minulý týždeň zaujímala Slovenská televízia, stránka je nedostupná.
Ministerstvo dalo tento rok 65-tisíc aj na projekt záchrany Číčovského mŕtveho ramena, na ktorom sa opäť Tinca podieľa. Členovia komisie pritom tvrdia, že nesplnil podmienky.
Viktória Miklósová tvrdí, že nie je členkou žiadneho združenia a nespolupracovala na projektoch, ale len s konkrétnymi ľuďmi. Je podnikateľka a "len poznám všetkých tých ľudí a celú problematiku". Na stránke sa ocitla ako kontaktná osoba vraj preto, lebo je autorkou fotiek a článkov.
Spoluprácu s Miklósovou pre SME potvrdili aj samotné združenia a obce, ktoré sa podieľajú na projektoch.
Dana Gregorová z ministerstva však tvrdí, že "dcéra ministra nebola ani predkladateľkou projektu, ani nefigurovala ako žiadateľka dotácie z grantu Zelené projekty". Mimovládna organizácia, v ktorej pôsobila, vraj "o dotáciu ani nežiadala".
V takzvanom "Zelenom projekte" sa rozdeľuje milión korún. Projekty najprv posudzuje komisia zložená zo zástupcov ministerstva a mimovládnych organizácií. Tí tvrdia, že projekt, na ktorom figurovalo aj Miklósovej meno, odmietli, lebo projekt nespĺňal podmienky. Juraj Hipš zo združenia Špirála povedal, že chýbali rozpísané položky a "dokonca žiadali 103-tisíc na nedefinované subdodávky".
Napriek tomu projekt peniaze dostal. Poradný orgán ministra - Rada environmentálnych projektov - mal totiž iný názor ako komisia a peniaze mu pridelil.
Oveľa väčšie peniaze sa rozdeľujú v inom programe. Ten má na starosti Sekcia realizácie environmentálnych programov. Združenie Tinca z neho tento rok dostalo dva milióny.
Peniaze sa prideľujú tak, že Sekcia má najprv predložiť projekty odborným útvarom ministerstva. Tie ich posúdia a potom dajú na schválenie Rade. Posledné slovo má opäť minister.
Gregorová tvrdí, že aj o týchto peniazoch rozhoduje komisia zložená z ministerských úradníkov, zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a mimovládnych organizácií. Menný zoznam však SME napriek opakovaným žiadostiam neposlala.
Hovorkyňa ZMOS Oľga Gáfriková tvrdí, že ich združenie nemá v takejto komisii zastúpenie.
Projekty záchrany Číčovského a Klátovského ramena sú dlhodobé. V roku 2002 dostali 600-tisíc, o rok neskôr 2,5 milióna.
Autor: ANDREA HAJDÚCHOVÁ, SOŇA REBROVÁ