Únia tvrdí, že to vedie ku kriminalizácii podnikateľov.
Prezident únie Anton Jura hovorí, že zákon nedostatočne formuluje skutkové podstaty trestných činov a neprimerane zvyšuje tresty za majetkové trestné činy. Až pri 14 z nich prichádza do úvahy trest 15 rokov väzenia.
Minister Daniel Lipšic oponuje, že zákon má práve naopak chrániť poctivých podnikateľov, ale na druhej strane "tí, ktorí porušujú zákony, by mali byť prísne sankcionovaní". Vysoké tresty podľa neho nastúpia až vtedy, keď spôsobená škoda prekročí 4 milióny korún.
Vedenie únie sa sťažuje na to, že zákon sa pripravil bez širšej diskusie a že ministerstvo ho spracovalo bez názoru podnikateľov. Lipšica prekvapuje, že "po štyroch rokoch trestnej rekodifikácie jedna asociácia tvrdí, že sa nemohla zúčastniť na diskusii, veď to nie je pravda".
Právny poradca únie Milan Valášik kritizoval možnosť trestného stíhania právnických osôb. Mohlo by sa stať, že niekto bude súdený dvakrát za ten istý skutok, čo zásady trestného práva nedovoľujú.
Lipšic ubezpečuje, že to nehrozí a Valášikovi odkázal: "Ak tvrdí, že tu ide o prípad dvojitého trestania, tak asi nie je odborník na trestné právo." Aj napriek tomu, že minister tvrdí, že všetky formulácie v novom zákone vychádzajú z takých, ktoré už platia aj dnes, únia má obavy z ich zneužitia vinou ich neurčitosti. Hrozí vraj stav, že v rámci konkurenčného boja bude možné kedykoľvek podávať trestné oznámenia s cieľom diskreditovať akúkoľvek firmu.
Poslanec Gábor Gál (SMK) si myslí, že do zákona sa nakoniec možnosť trestne stíhať právnické osoby nedostane. O pozmeňovacích návrhoch únie zamestnávateľov však povedal, že po ich prijatí "by sa ekonomické trestné činy vôbec nemohli stíhať". Podľa neho by sa mala nájsť "zlatá stredná cesta". Nezávislý Miroslav Abelovský sa postavil na stranu únie. Obáva sa, že by navrhované ustanovenia zákona mohli odradiť investorov od príchodu na Slovensko. (rp)