Minister spravodlivosti Daniel Lipšic nemá s posunutím termínu prerokúvania zákona o mesiac problém. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - O novom Trestnom zákone, ktorý má nahradiť pôvodný z roku 1961, bude parlament rozhodovať až v novembri.
Dohodli sa na tom poslanci ústavnoprávneho výboru, pretože k zákonu je množstvo pozmeňovacích návrhov. Rovnako je to aj v prípade návrhu nového Trestného poriadku - k obom sa ich zatiaľ nazbieralo približne 400.
Nezávislý poslanec a spoločný spravodajca návrhu Trestného zákona Miroslav Abelovský má dokonca pochybnosti, či sa stihne aj novembrový termín. "Je to skôr taký optimistický výhľad," povedal. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic s posunutím termínu o mesiac nemá problém, ak to má "prispieť na zlepšenie rekodifikácií".
Abelovský, ktorý návrh zákona ostro kritizuje, si nemyslí, že pozmeňovacie návrhy výrazne zmenia jeho podstatu. Poslanci napríklad navrhujú, aby sa neznižovala hranica trestnej zodpovednosti na 14 rokov, Abelovský je za kompromis, aby ju znížili iba pri obzvlášť závažných trestných činoch.
Podstatné pripomienky sa týkajú návrhu Trestného poriadku. Poslanci chcú skrátiť maximálnu dĺžku väzby na tri roky, návrh počíta so štyrmi.
Námietky sú aj proti myšlienke nahradiť obhajcov ex offo verejnými obhajcami. Gábor Gál (SMK) tvrdí, že by to boli rovnakí štátni zamestnanci ako vyšetrovatelia či prokurátori, ale "na druhej strane barikády".
Úlohou verejných obhajcov má byť obhajoba klientov, ktorí si nemôžu dovoliť vlastného právnika. Sporné je aj to, či by mali policajti patriť pod vojenskú jurisdikciu.
Lipšic ocenil, že väčšina pozmeňujúcich návrhov má skôr technický charakter, ale pri niektorých očakáva problémy. "Tam si bude musieť vládna koalícia sadnúť a povedať ako pri zdravotníckej reforme, čo áno a čo nie," dodal.
(rp, tasr)