Kalligram, Bratislava, preložila Diana Farmošová
V penzióne Almayer na brehu mora sa zišla zvláštna spoločnosť: maliar, čo maľuje len bielou na biele plátno a pokúša sa takto zachytiť podstatu mora. O to isté sa iným spôsobom pokúša jeden profesor. Potom je tu žena, ktorú tam poslal jej muž, aby sa zotavila z nevery, a žena, ktorej má more vyliečiť precitlivenosť. Patria sem ešte jej sprievodca, kňaz a tajomný cudzinec, ktorý nechce povedať svoje meno, a samozrejme, personál penziónu. O každom obyvateľovi penziónu sa postupne dozvieme, čo ho sem priviedlo, a potom, jedného večera, sa pomalá nuda týchto dní končí, príde obrovská búrka.
Jozef Hanák: Obsadenie Bratislavy 1918 - 1920. Kronika pamätných dní a udalostí
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava
Mimoriadne zaujímavé rozprávanie o málo známych súvislostiach so vznikom 1. ČSR. Autor na veľmi veľkom množstve historických faktov približuje situáciu v budúcom hlavnom meste Slovenska. Po skončení 1. svetovej vojny a Trianone maďarská vláda nechcela opustiť mesto, až ju napokon vytlačili čs. legionári z talianskeho frontu a regulárna Čs. armáda. Ide o krátke obdobie, keď sa Bratislava volala Wilsonovo, keď po vytlačení maďarských vojsk z územia mesta prišla slovenská vláda zo Žiliny. Autor opisuje príchod českých Sokolov a ich účasť na oslobodení mesta, tragický prílet M. R. Štefánika, útoky Kunových vojsk na Bratislavu, návštevu TGM a posledného cisára monarchie Karola I.
Daniel Reynek, Jiří Reynek: Kdo chodí tmami (Rozhovor Aleše Palána)
Torst, Praha
V rozsiahlom rozhovore Aleša Palána spomínajú synovia básnika, grafika a prekladateľa Bohuslava Reynka a poetky Suzanne Renaudovej na rodičov, desiatky ich priateľov, významných osobností českej kultúry, na detstvo prežité vo Francúzsku i v Petrkově pri Havlíčkovom Brode, ktorý sa v ich rozprávaní stáva ústredným miestom, kde sa pretínajú životy a osudy mnohých kľúčových postáv českej kultúry 20. storočia. Rozprávanie bratov Reynkovcov je plné osobitých postrehov a humoru, okrem kultúry sa dôležitou súčasťou stáva i český vidiek a jeho osudy, najmä počas druhej svetovej vojny a po februári 1948. Kniha je doplnená kalendáriom, menným registrom a desiatkami unikátnych fotografií, dokumentov, faksimílií, grafík a kresieb.
Winston Churchill: Zrod Británie
Vydavateľstvo Európa, Bratislava, preklad Slavka Kaffková a Martin Plch
Kľúčová kniha jednej z najväčších osobností európskej politiky je encyklopédiou dejín po anglicky hovoriacich národov. Prvý zväzok diela, ktorého koncept Sir Winston S. Churchill (1874 - 1965) dokončil krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny, nesie názov Zrod Británie a venuje sa obdobiu od invázie Rimanov vedených cisárom Gaiusom Iuliusom Caesarom až po poslednú bitku v stredovekom Anglicku a smrť kráľa Richarda III. Hoci vydanie knihy sa pre vojnu a politické vyťaženie Churchilla oneskorilo o sedemnásť rokov, na kvalitách knihy to nič nezmenilo. Jej prínos do svetovej historiografie ocenili aj členovia výboru udeľujúceho Nobelovu cenu za literatúru. (ba)