Podľa prieskumov verejnej mienky bola najväčším favoritom na víťazstvo Strana práce ruského milionára Viktora Uspaskiča. Táto populistická strana vznikla iba minulý rok. Charizmatický 45-ročný Uspaskič sľúbil po svojom prípadnom víťazstve zvýšiť v krajine životnú úroveň a znížiť dosahy reforiem na najchudobnejších. Chystal sa aj na dôsledný boj proti korupcii v politike. Voličov získaval predovšetkým na chudobnom vidieku a v oblastiach mimo priemyselných centier. V týchto regiónoch sa ekonomický rast krajiny príliš neprejavuje a mnohí Litovčania sa tu cítia odsunutí na vedľajšiu koľaj.
Niektorí analytici však Uspaskiča podozrievajú, že ho s Moskvou spája viac ako iba obchodné väzby. Svoju kariéru začínal v ruskom energetickom gigante Gazprom. "Myslím si, že je mužom Moskvy..., ale proti záujmom Bruselu sa nepostaví," uviedol politológ Mindaugas Jurkynas.
Strana práce už zvíťazila v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Z trinástich kresiel, vyhradených pre Litvu, získala päť. V predvolebných prieskumoch pred včerajšími voľbami sa jej popularita pohybovala v rozpätí od 26 do 38 percent.
Voľby v Litve, ktorá sa len v máji stala členom Európskej únie, stále pozorne sledujú v Rusku. Cez tento baltický štát prechádza veľká časť ruského obchodu s ropou.
Najväčším súperom Uspaskičovej strany mala byť koalícia sociálnych demokratov súšasného premiéra Algirdasa Brazauskasa a liberálov predsedu parlamentu Arturasa Palauskasa s názvom Pracujeme pre Litvu. Najlepšie predpovede jej prisudzovali získať 19 percent hlasov. Svoju kampaň založila na ekonomických úspechoch vlády. Napriek tomu zostáva v Litve viac ako 11-percentná nezamestnanosť.
Litvu sprevádzajú v posledných mesiacoch samé škandály. Len mesiac pred vstupom do únie musel zo svojej funkcie odstúpiť prezident Rolandas Paksas. Ako prvá hlava štátu v Európe bol zbavený funkcie pre porušenie ústavy. Odvolali ho pre podozrenie z neštandardných vzťahov s Ruskom. Obvineniam z korupcie čelilo aj mnoho ďalších litovských politikov.
(reuters, čtk, han)