Nižnanskému majú pomôcť archívy KSS

BRATISLAVA, ŠTÍTNIK - Údajný nacistický zločinec Ladislav Nižnanský, ktorý stojí pred súdom v Mníchove, dostal pomoc zo Slovenska. Materiály, o ktoré sa pri nedávnych pojednávaniach ...

BRATISLAVA, ŠTÍTNIK - Údajný nacistický zločinec Ladislav Nižnanský, ktorý stojí pred súdom v Mníchove, dostal pomoc zo Slovenska. Materiály, o ktoré sa pri nedávnych pojednávaniach opieral Nižnanského obhajca Steffen Ufer, pochádzajú z Bratislavy, zo Zväzu protikomunistického odboja.

Peter Bielik zo zväzu pre SME potvrdil, že "archívne materiály som poslal pánu Uferovi v polovici septembra". Urobil tak z vlastnej vôle, aj keď mu "pán Nižnanský nie je osobne sympatický".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časť archívnych materiálov pochádza z roku 1962 zo schôdze Ústredného výboru KSS, kde sa hovorilo o príprave monstrprocesu s príslušníkmi protipartizánskeho komanda Edelweiss. Nižnanský bol veliteľom jeho slovenskej časti a v neprítomnosti ho československý súd odsúdil na smrť za masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak. Ďalší 12 členovia jednotky dostali vysoké tresty väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Nižnanský je teraz ako nemecký občan súdený po 60 rokoch v Mníchove za vraždu 164 mužov, žien a detí v Ostrom Grúni a Kľaku a popravu 18 židov pri obci Kšinná.

Bielik, rovnako ako Nižnanského obhajoba, považuje proces v roku 1962 za komunistickú propagandu. Preto Bielik dokumenty do Mníchova poslal. Považuje vtedajší proces za "zmanipulovaný" a "z väčšej časti" aj nepravdivý.

Z materiálov KSS vyplýva, že proces organizovala komunistická strana a jej členmi boli prokurátor aj obhajoba.

V dokumente zo záveru schôdze Ústredného výboru KSS v roku 1962 sa píše: "Ďalšími vhodnými formami treba ukázať zahraničiu, kto sú títo vrahovia a ich ideoví vodcovia, ktorí požívajú dôveru kapitalistických vlád. Takto bude možné podporiť tlak tamojšej pokrokovej verejnosti a zhoršiť situáciu československej emigrácie na západe." Nižnanský totiž emigroval na Západ a neskôr pracoval v Rádiu Slobodná Európa.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalšom materiáli, ktorý zo Slovenska dostal Nižnanského advokát Ufer, je aj čestné vyhlásenie korunného svedka Jána Repaského z roku 1993. Vo vyhlásení Repaský ako bývalý člen komanda Edelweiss tvrdí, že v obciach Ostrý Grúň a Kľak nebol a že predtým sa priznal pod nátlakom. "Mňa pri vyšetrovaní od rána do večera kričaním a nadávaním nútili, aby som sa priznal," píše sa vo vyhlásení, ktoré máme v redakcii.

Toto vyhlásenie poskytol Repaský inému bývalému členovi jednotky Edelweiss, ktorý bol v Banskej Bystrici odsúdený a po páde komunizmu sa snažil očistiť svoje meno.

Nižnanského advokát Steffen Ufer na súde s Nižnanským teraz použil toto vyhlásenie, aby spochybnil Repaského dôveryhodnosť. Repaský mal vtedy v Mníchove vypovedať, ale zo zdravotných dôvodov do Nemecka neprišiel.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok sme Repaského navštívili v dedinke na Gemeri. Keď sme sa ho opýtali na vyhlásenie, začudoval sa. "Čo? No vidíte, ako to je teraz?" Neveriacky krútil hlavou a veľmi rázne zopakoval: "V Ostrom Grúni a Kľaku som bol!" Zopakoval, že rozkaz vydal Nižnanský.

Repaský žije v skromných podmienkach v starom dome v Štítniku. Hoci sa ťažšie vyjadruje, pamäť mu podľa jeho slov slúži dobre. Spomína konkrétne mená, udalosti aj miesta, kde sa odohrali. V rozhovore občas odbočí a spomína historky z druhej svetovej vojny. Vtedy nemal ani 18 rokov.

Pri otázkach o tom, čo videl v Ostrom Grúni a Kľaku, zvážnie. "Jeden katolícky kňaz povedal: Darmo, vojna je, nedá sa nič robiť. To nemáte hriech, keď zastrelíte. Keby ste aj otca zastrelili. To povedal. On má šťastie, že tiež zomrel. A ja som ostal nažive..."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa našich informácií bude Repaský vypovedať dnes predpoludním zo Slovenska prostredníctvom telemostu. Miesto a čas odmieta Generálna prokuratúra zverejniť. Na svedkov je vraj vyvíjaný nátlak a niektorí preto odmietli svedčiť.

Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, STELA KRAUSOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 669
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 697
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 684
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 217
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu