BRATISLAVA, ŠTÍTNIK - Údajný nacistický zločinec Ladislav Nižnanský, ktorý stojí pred súdom v Mníchove, dostal pomoc zo Slovenska. Materiály, o ktoré sa pri nedávnych pojednávaniach opieral Nižnanského obhajca Steffen Ufer, pochádzajú z Bratislavy, zo Zväzu protikomunistického odboja.
Peter Bielik zo zväzu pre SME potvrdil, že "archívne materiály som poslal pánu Uferovi v polovici septembra". Urobil tak z vlastnej vôle, aj keď mu "pán Nižnanský nie je osobne sympatický".
Časť archívnych materiálov pochádza z roku 1962 zo schôdze Ústredného výboru KSS, kde sa hovorilo o príprave monstrprocesu s príslušníkmi protipartizánskeho komanda Edelweiss. Nižnanský bol veliteľom jeho slovenskej časti a v neprítomnosti ho československý súd odsúdil na smrť za masakry v obciach Ostrý Grúň a Kľak. Ďalší 12 členovia jednotky dostali vysoké tresty väzenia.
Nižnanský je teraz ako nemecký občan súdený po 60 rokoch v Mníchove za vraždu 164 mužov, žien a detí v Ostrom Grúni a Kľaku a popravu 18 židov pri obci Kšinná.
Bielik, rovnako ako Nižnanského obhajoba, považuje proces v roku 1962 za komunistickú propagandu. Preto Bielik dokumenty do Mníchova poslal. Považuje vtedajší proces za "zmanipulovaný" a "z väčšej časti" aj nepravdivý.
Z materiálov KSS vyplýva, že proces organizovala komunistická strana a jej členmi boli prokurátor aj obhajoba.
V dokumente zo záveru schôdze Ústredného výboru KSS v roku 1962 sa píše: "Ďalšími vhodnými formami treba ukázať zahraničiu, kto sú títo vrahovia a ich ideoví vodcovia, ktorí požívajú dôveru kapitalistických vlád. Takto bude možné podporiť tlak tamojšej pokrokovej verejnosti a zhoršiť situáciu československej emigrácie na západe." Nižnanský totiž emigroval na Západ a neskôr pracoval v Rádiu Slobodná Európa.
V ďalšom materiáli, ktorý zo Slovenska dostal Nižnanského advokát Ufer, je aj čestné vyhlásenie korunného svedka Jána Repaského z roku 1993. Vo vyhlásení Repaský ako bývalý člen komanda Edelweiss tvrdí, že v obciach Ostrý Grúň a Kľak nebol a že predtým sa priznal pod nátlakom. "Mňa pri vyšetrovaní od rána do večera kričaním a nadávaním nútili, aby som sa priznal," píše sa vo vyhlásení, ktoré máme v redakcii.
Toto vyhlásenie poskytol Repaský inému bývalému členovi jednotky Edelweiss, ktorý bol v Banskej Bystrici odsúdený a po páde komunizmu sa snažil očistiť svoje meno.
Nižnanského advokát Steffen Ufer na súde s Nižnanským teraz použil toto vyhlásenie, aby spochybnil Repaského dôveryhodnosť. Repaský mal vtedy v Mníchove vypovedať, ale zo zdravotných dôvodov do Nemecka neprišiel.
V piatok sme Repaského navštívili v dedinke na Gemeri. Keď sme sa ho opýtali na vyhlásenie, začudoval sa. "Čo? No vidíte, ako to je teraz?" Neveriacky krútil hlavou a veľmi rázne zopakoval: "V Ostrom Grúni a Kľaku som bol!" Zopakoval, že rozkaz vydal Nižnanský.
Repaský žije v skromných podmienkach v starom dome v Štítniku. Hoci sa ťažšie vyjadruje, pamäť mu podľa jeho slov slúži dobre. Spomína konkrétne mená, udalosti aj miesta, kde sa odohrali. V rozhovore občas odbočí a spomína historky z druhej svetovej vojny. Vtedy nemal ani 18 rokov.
Pri otázkach o tom, čo videl v Ostrom Grúni a Kľaku, zvážnie. "Jeden katolícky kňaz povedal: Darmo, vojna je, nedá sa nič robiť. To nemáte hriech, keď zastrelíte. Keby ste aj otca zastrelili. To povedal. On má šťastie, že tiež zomrel. A ja som ostal nažive..."
Podľa našich informácií bude Repaský vypovedať dnes predpoludním zo Slovenska prostredníctvom telemostu. Miesto a čas odmieta Generálna prokuratúra zverejniť. Na svedkov je vraj vyvíjaný nátlak a niektorí preto odmietli svedčiť.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, STELA KRAUSOVÁ