Veľké piatkové modlitby využili duchovní, aby prehovárali mužov pred prvými voľbami v krajine. FOTO - REUTERS
Niektorí mullovia v hlavnom afganskom meste Kábule vyzvali pri veľkých piatkových modlitbách veriacich, aby sa nezľakli hrozieb talibov a zúčastnili sa na dnešných voľbách. "Ide o budúcnosť našej krajiny," vyhlásil islamský duchovný v mešite v kábulskej štvrti Chajrchana.
Iní upozorňovali, nech muži volia takého prezidenta, ktorý "nepošle ženy tancovať do hotelov". A mnohí sa vyjadrovali proti voľbám. Hlavne na východe krajiny, kde žijú paštunské kmene, sa duchovní často vyjadrovali proti hlasovaniu, ktoré je podľa nich "aranžované Američanmi a nepriateľmi islamu".
Včera sa však neozývali len islamskí duchovní. Po niekoľkodňovej prestávke zaútočili aj bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban, ktoré v Afganistane vládlo pred vojnou. Talibovia sa riadili prísnym islamským právom šaría, ženy museli chodiť zahalené a nemali žiadne práva. Muži museli mať brady.
Jedna raketa bola s najväčšou pravdepodobnosťou namierená na americké veľvyslanectvo v Kábule. Vybuchla však ešte vo vzduchu a jej úlomky nikoho nezranili. Dopadli na územie americkej ambasády, na sídla zahraničných diplomatov, humanitárnych organizácií i na akreditačné centrum pre novinárov sledujúcich prvé afganské prezidentské voľby.
Pracovníci americkej ambasády sa ukryli do podzemných bunkrov a okolie hneď obkľúčili americkí vojaci.
Ďalšie rakety zasiahli taliansku vojenskú základňu pri Kábule a vo východoafganskom meste zranili dve afganské deti.
V provincii Zabul, ktorá je čiastočne kontrolovaná talibmi a ich prívržencami, sa v niekoľkých dedinách objavili skupiny ozbrojených mužov, ktorí odobrali obyvateľom obcí registračné karty a zbili ich.
Afganské ministerstvo vnútra však vyhlásilo, že je pripravené na akýkoľvek vývoj situácie a že i keď nemožno vylúčiť ďalšie raketové a bombové útoky, voľby sa uskutočnia v každom prípade.
Favorita volieb a súčasného afganského vodcu Hamída Karzaja strážia americkí bodyguardi výnimočne ostražito. Mesto je doslova obkľúčené vládnymi afganskými vojakmi, polícia nepúšťa do Kábulu autá z iných regiónov. Ulice boli deň pred voľbami skoro pusté, pretože ľudia sa boja opúšťať svoje domy.
Až vo štvrtok večer sa dozvedeli, kam majú prísť hlasovať. Volebná komisia do poslednej chvíle tajila, kde budú volebné miestnosti, aby sa talibovia nemohli pripraviť na bombové útoky.
Povzbudiť voličov k aktivite sa pokúsilo súčasné vedenie Afganistanu aj tým, že prvý raz za posledných 6 mesiacov dodalo do kábulských domácností elektrinu i počas dňa a v noci na včera dokonca tiekla v mnohých domoch voda z kohútikov. Nie je však isté, či ľudia pochopili, koho majú voliť, aby im v nedeľu prúd a vodu zase nevypli.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME