Sinajský polostrov Izrael získal vo vojne v roku 1967 a v roku 1979 ho vrátil Egyptu výmenou za mier.
Dôvody, prečo si Izraelčania vyberali Sinaj, boli dva: blízkosť a oveľa nižšie ceny ako v ich vlastnom letovisku Eilat, ktoré je hneď za hranicou. Cestovali tam napriek tomu, že ich úrady vyzývali na opatrnosť.
Aj tento rok pred sviatkami vydal Izrael niekoľko upozornení, že na Sinaji hrozí teroristický útok. Odišlo tam takmer 15-tisíc Izraelčanov. Obyvatelia židovského štátu sú totiž k teroristickým hrozbám pomerne skeptickí, a tak sa zariadili aj teraz.
Izraelskí bezpečnostní experti hovoria, že hrozby terorizmu v zahraničí majú iný charakter ako domáce hrozby. Doma je totiž väčšia šanca, že teroristov zastavia a útok prekazia. V zahraničí sú izraelské možnosti prakticky nulové.
Sinaj je ešte rizikovejší ako iné destinácie. Vyplýva to aj z prístupu Egypta, ktorý v snahe prilákať čo najviac turistov, teroristické hrozby bagatelizuje. Na hraniciach Egypťania kontrolujú cestujúcich laxne, po mori môže prísť ktokoľvek a v krajine je napriek mierovej zmluve veľa protiizraelskej nenávisti. Na Sinaji sa už vyskytlo niekoľko prípadov únosov Izraelčanov.
Štvrtkové útoky určite aspoň načas zastavia prílev Izraelčanov na Sinaj, čo poškodí egyptské príjmy z cestovného ruchu.
V Izraeli sa včera debatovalo o tom, že medzi turistami boli aj poslanci Knessetu a mnohé celebrity. Podľa niektorých tým, že chodia napriek upozorneniam na Sinaj, navádzajú ostatných ľudí na to, aby ich nerešpektovali. (mik)