Z časti hotela Hilton zostali len trosky. Turisti, ktorí tam boli ubytovaní, Tabu hromadne opúšťali. FOTO - REUTERS
Predpovede izraelských bezpečnostných expertov sa naplnili. Už mesiace tvrdili, že obyvateľov židovského štátu zasiahne teror skôr vonku ako doma. Hovorili tiež o tom, že nebezpečné sú takzvané mäkké ciele: hotely a letoviská.
Stalo sa. Vo štvrtok v noci vybuchlo auto naložené výbušninami pred egyptským hotelom Taba Hilton. Bývali tam zväčša izraelskí turisti. Potom sa pravdepodobne samovražední atentátnici odpálili v kempoch asi 60 kilometrov od hotela. Aj tam bývali Izraelčania: zväčša študenti, ktorí nemali na ubytovanie v hoteli. Podľa denníka Haarec však boli výbuchy v kempe "omylom", bomby explodovali predčasne. Ich cieľom mali byť údajne ďalšie hotely.
Pri výbuchoch zomrelo najmenej 28 ľudí. Nie všetci boli Izraelčania. Nikto však nepochybuje, že teroristom išlo práve o nich.
Medzi obeťami sú aj Egypťania, zrejme jedna Ruska, Talianky, niektoré obete ešte neidentifikovali. Ich počet bude zrejme stúpať. Pod troskami zdemolovaného hotela Hilton zostalo vraj až 30 ľudí. Izraelskí záchranári hovorili, že šanca, že by niekto prežil, je mizivá. Podľa nich za to môže aj Egypt, ktorý nepodnikol všetko potrebné a najskôr nechcel do letovísk pustiť izraelských záchranárov. Káhira to odmieta.
K útokom sa prihlásili na webe tri neznáme islamistické skupiny. Označili ich za pomstu za zabitie duchovného vodcu Hamasu Jasína, či za akcie izraelskej armády.
Izrael si myslí, že za útokmi je al-Káida. Tá využíva taktiku simultánnych výbuchov, výbušniny v autách kombinované so samovrahmi a má logistický potenciál na to, aby takú akciu zorganizovala. Podľa niektorých zdrojov v Hiltone vybuchovali rovnaké výbušniny ako takmer pred rokom v Istanbule, kde al-Káida zaútočila na britskú banku a synagógu.
Práve pre logistickú náročnosť Izraelčania nateraz odmietajú, aj keď ešte úplne nevylučujú, palestínsku stopu. Aj Palestínčania hovoria, že s atentátmi na Sinaji nič nemajú, hoci ich považujú za priamy dôsledok izraelských operácií v Gaze a včera ich búrlivo oslavovali.
Egypťania zase tvrdia, že akékoľvek závery o páchateľoch sú predčasné, ale vylučujú, že útočila nejaká egyptská islamistická organizácia.
Niektorí experti útoky spájajú s výzvou ideológa al-Káidy Ajmana Zawahrího, ktorý minulý týždeň žiadal moslimov, aby útočili na Izraelčanov a Američanov.
Útoky na Sinaji, nech už ich spáchal ktokoľvek, mali niekoľko cieľov: nešlo len o Izraelčanov, ale aj o egyptský turistický priemysel a v širšom kontexte aj o egyptsko-izraelské vzťahy. Dá sa totiž očakávať, že Jeruzalem bude Káhiru viniť z nedostatku bezpečnosti a spravodajskej spolupráce, čo poškodí vzťahy medzi oboma krajinami.
Teror proti Izraelčanom v zahraničí tiež dáva židovskému štátu minimum príležitostí na odvetu. Navyše, al-Káida sa nikdy nedostala tak blízko k Izraelu ako vo štvrtok v noci.