V Atlantic City štrajkovali kasína
Tisícky zamestnancov hotelových kasín v americkom meste Atlantic City vstúpili minulý víkend do štrajku za lepšie pracovné podmienky a ďalšie výhody. Štrajk je namierený proti siedmim z 12 obrovských zábavných komplexov.
Štrajk sa začal len deň na to, ako sa odbory dohodli s tromi kasínami z impéria miliardára Donalda Trumpa. Jeho spoločnosť Trump Resorts&Casinos zvýšila zamestnancom mzdy a bude im naďalej zdarma poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Na štrajku sa zúčastnilo asi 10-tisíc zamestnancov, ktorí väčšinou len sabotovali prácu. Kasína teda zostali v prevádzke, ale ponúkali len obmedzené služby. Väčšina reštaurácií však zostala zavretá.
Atlantic City je významným centrom zábavy na východe USA, podobne ako Las Vegas na západe. Mesto žije hazardnými hrami a má z nich i nemalé príjmy.
Francúzsky Total podplatil Rusov
Francúzsky ropný koncern Total, ktorý minulý týždeň získal za jednu miliardu dolárov menšinový podiel v obrovskej ruskej firme Novatek, od druhej polovice minulého desaťročia podplácal úradníkov v Rusku. V rokoch 1996 až 2001 im poskytol prostredníctvom spoločnosti Teliac, ktorá sídli vo Švajčiarsku, úplatky v ekvivalente 20 miliárd dolárov.
Podľa rakúskych novín Die Presse aféra s podplácaním poškodí dobrú povesť francúzskej firmy v Rusku. Moskovský sociologický ústav odhaduje, že Rusi vydali vlani na úplatky 36 miliárd dolárov. Je verejným tajomstvom, že v Rusku podplácajú úradníkov aj západné firmy. Nezávislý podnik Novatek sa zaoberá ťažbou zemného plynu. Štátna prokuratúra si však doteraz od Francúzov v súvislosti s podplácaním Totalu nevyžiadala potrebné dokumenty o transferoch peňazí Teliacom a ani sama nezačala vo veci konať.
Volkswagen si najal krízového manažéra
Členom správnej rady najväčšej európskej automobilky Volkswagen sa stane bývalý manažér konkurenčnej skupiny DaimlerChrysler Wolfgang Bernhard. Manažér známy ako expert na ozdravovanie firiem a úspory sa stane šéfom divízie Volkswagen najneskôr v januári 2006.
Správy o prijatí Bernharda zvýšili hodnotu akcií Volkswagenu takmer o štyri percentá. "Bernhard je v reštrukturalizáciách ťažká váha, tento krok je pre VW pozitívny," povedal analytik banky HVB.
Známy je predovšetkým agresívnymi krokmi pri znižovaní nákladov. "V Chrysleri urobil dobrú prácu," povedal o ňom analytik West LB Lars Ziehn. Dohady o Bernhardovom angažovaní kolovali na trhu celé mesiace. Ešte v auguste Volkswagen označil túto informáciu za "nezmysel".
Bernhard priviedol v minulých rokoch v koncerne DaimlerChrysler späť k zisku americkú divíziu Chrysler. Z vedenia koncernu však bol náhle odvolaný na jar, tesne predtým, než mal nastúpiť do čela nemeckej divízie Mercedes.
Sorosov syn prevzal vládu
Miliardársky filantrop a známy finančný špekulant George Soros previedol časť právomocí vo svojom impériu na svojich dvoch synov. Zároveň sa americký podnikateľ rozhodol ustúpiť od plánov na expanziu, predať divíziu realít a kreditných kariet a obmedziť sa na hlavnú oblasť aktivity, teda na podnikanie špekulatívnych "hedgeových" fondov, uviedla firma Soros Fund Management.
Syna Jonathana Sorosa otcova firma vymenovala za podpredsedu svojej správnej rady. Významnejšia úloha sa má vo firme dostať i prvorodenému Robertovi, ktorý až doteraz nevynikal ochotou viesť otcove majetky.
Posilnenie právomoci synov je pre Sorosa cestou, ako vo firme udržať vplyv svojich potomkov, je však i súčasťou hlbších organizačných zmien. Firma ruší nedávno prijaté plány expanzie, predá obchody s nehnuteľnosťami a divíziu kreditných kariet a plne sa zameria na to, čo jej ide najlepšie - špekulatívne devízové, dlhopisové a akciové obchody hedgeových fondov, do ktorých vkladajú peniaze bohatí jednotlivci.