FOTO - TASR/AFP
BRUSEL - Budúca lotyšská komisárka Ingrida Udreová vo štvrtok obhajovala v Európskom parlamente "férovú daňovú konkurenciu" medzi členskými štátmi Európskej únie. "Hájim daňovú konkurenciu, pretože pomáha k rozvoju podnikania. Som proti zladeniu daní a našťastie členské štáty majú zvrchované právo stanoviť si daňové režimy samy," vyhlásila. Európska komisia podľa nej môže predkladať návrhy, ale v daňovej sfére je potrebná jednomyseľnosť členských štátov.
Za nedobrú daňovú konkurenciu by pokladala lákanie podnikov na nízke dane a ďalšie úľavy v situácii, keď členský štát čelí vysokému štátnemu dlhu a rozpočtovému schodku.
Budúca komisárka však podporuje zladenie výpočtu daňového základu pre podniky. Vysvetlila to snahou uľahčiť život firmám, ktoré pôsobia vo viacerých členských krajinách. Tieto podniky by si mohli vybrať medzi európskym základom či praxou v domovskom štáte. Podľa nej by zladenie základu pomohlo v cezhraničnom podnikaní aj malým a stredným firmám, ktoré sú motorom rastu nových pracovných miest.
Doterajšia predsedníčka lotyšského parlamentu, ktorú na ceste ku kreslu komisárky pre dane a colnú úniu sprevádza povesť liberálky a euroskeptičky, musela opakovane čeliť výpadom proti daňovému dumpingu nových členských krajín a odmietať súvzťažnosť medzi daňovými sadzbami a čerpaním prostriedkov z európskych fondov. "Tieto dve veci by sa nemali spájať. Niektoré zo starších členských krajín dostávali z fondu súdržnosti 231 eur na hlavu, nové členské krajiny len 137 eur. Predstavuje to len štyri percentá hrubého domáceho produktu nových krajín, čo nie je žiadna veľká suma a únii by to nemalo robiť žiadne problémy," vyhlásila Udreová.
Budúca komisárka rovnako argumentovala, že znižovanie podnikových daní v mnohých krajinách sprevádzalo súčasné rozšírenie daňového základu a hlavne sa nezmenili daňové príjmy od firiem do štátnych rozpočtov. O slovenskej rovnej dani na úrovni 19 percent poznamenala, že výsledok sa ukáže až za pár rokov.
Udreová prisľúbila rovnako snahu o lepšiu spoluprácu daňových úradov a colných správ v členských krajinách, aby sa predišlo daňovým únikom a colným podvodom. Len úniky na dani z pridanej hodnoty dosahujú 25 miliárd eur ročne a pätina cigariet vyfajčených v únii je pašovaných.
(čtk)