.
Csáky si v piatok pozval dekana fakulty Bélu Lászlóa, aby s ním rokoval o jej spolupráci s Univerzitou Jána Selyeho v Komárne aj o možnosti zlúčenia oboch inštitúcií. Podľa Csákyho je nutné zabrániť triešteniu síl. Vie si vraj predstaviť "prirodzený proces", ktorým by sa nitrianska fakulta stala súčasťou komárňanskej univerzity. Potvrdil, že hovorí o inštitucionálnom, právnom a personálnom zlúčení oboch škôl.
László povedal, že integrácia síce môže byť výhodná z ekonomického aj odborného hľadiska, neplatí to však vždy. Za dôležité považuje zachovať aj pluralitu vzdelávania a voľnú súťaž medzi jednotlivými inštitúciami. Školy podľa neho majú spolupracovať, ale v tejto chvíli je nepredstaviteľné, aby fakulta prešla pod komárňanskú univerzitu. Argumentoval aj útokmi na jeho školu zo strany Komárna.
Csáky zdôraznil, že integrácia nesmie byť vnútená politicky. Podľa Lászlóa by mala politika vytvoriť pre školy rovnaké podmienky a možnosti.
Csáky naopak hovoril, že SMK bude podporovať najmä komárňanskú univerzitu a o to žiada aj maďarskú vládu. Na otázku, či tak Nitru nediskriminuje, Csáky odpovedal, že súčasťou programu SMK bola komárňanská univerzita a že sa to týka iba peňazí, ktoré štát prideľuje navyše k bežným normatívom.
Napätie medzi nitrianskou fakultou a vedením SMK trvá už dlhšie. Strana dlho bojovala za vznik fakulty, stratila však o ňu záujem, keď sa vynorila možnosť zriadiť samostatnú maďarskú univerzitu a fakulta sa do nej odmietla začleniť. Podľa Lászlóa sa tak stalo aj preto, že mnohých jej odborníkov k príprave univerzity neprizvali.
Keď Lászlóa koncom septembra slávnostne uvádzali do funkcie, politici z SMK tam chýbali. Na slávnosti sa pritom zúčastnil nitriansky župan Milan Belica i zástupca maďarského veľvyslanectva. Na brífing po stretnutí Csákyho úrad telefonicky pozval iba predstaviteľov niektorých maďarskojazyčných médií. Csáky to zdôvodnil tým, že téma zaujíma skôr maďarské médiá a slovenské chcel informovať, až keď proces dospeje ku konkrétnym výsledkom.