vďaka zlacneniu ovocia a zeleniny. Potraviny sa tak postarali o to, že celková cenová hladina sa v septembri oproti augustu vôbec nezmenila.
"Ceny potravín sa dostali takmer na úroveň pred májovým členstvom v Európskej únii, takže sa zatiaľ potvrdzujú odhady, že so vstupom príde len malý cenový nárast," povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Jednou z príčin môže podľa niektorých ekonómov byť zostrenie konkurencie po príchode nového obchodného reťazca Lidl na trh. "Tento vplyv zrejme skutočne existoval. V septembri zvyčajne ceny potravín oproti predchádzajúcemu mesiacu rastú, kým teraz klesli. Ťažko však presne s určitosťou povedať, či to bolo konkurenciou, alebo či išlo aj o nejaké špeciálne sezónne faktory," vysvetlil analytik VÚB Zdeno Štefanides. Ekonómovia Komerční banky napríklad prisudzujú veľký vplyv tohtoročnej "excelentnej žatve".
Priamy vplyv na výsledky štatistiky Lidl s určitosťou nemal. Podľa hovorkyne štatistického úradu ho totiž zatiaľ nezaradili do zberu dát. Spoločnosť, ktorá je známa agresívnou cenovou politikou, však mohla ovplyvniť ceny prostredníctvom svojich konkurentov, ktorí v septembri tiež začali prepisovať cenovky. "Sú nútení znižovať ceny, ak nechcú prísť o klientov. Možno to v ostatných predajniach nebude až taký pokles, ale do určitej miery budú musieť znižovať ceny," hovorí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
Obchodné reťazce však popierajú, že by ceny potravín znižovali pre otvorenie predajní Lidl. Tvrdia, že svojím obmedzeným sortimentom im konkurovať nemôže.
"To sú predajne s obmedzeným sortimentom, preto nedokážu uspokojiť každého zákazníka. Navyše predávajú väčšinou tovary vlastnej značky a nie prémiové produkty, ktoré sa nachádzajú v ostatných reťazcoch," povedal riaditeľ pre maloobchodné reťazce siete COOP Jednota Vladimír Kocúrek. (jj, pcs)