Ruský prezident Vladimir Putin má málo odporcov, o to prekvapujúcejšia je kritika jeho poradcu Andreja Ilarionova. FOTO - ČTK
ti - vo Financial Times takto hovoril ekonomický poradca prezidenta Andrej Ilarionov. Tvrdé slová adresoval Kremľu v čase rastúce autoritárstva, keď iné autority mlčia a zdráhajú sa hovoriť čokoľvek, čo by si prezident a jeho ľudia mohli vykladať ako kritiku. Ilarionov kritizoval vládu aj za postup voči ropnej spoločnosti Jukos.
"Kvalita ekonomickej politiky šla k horšiemu. Najlepšia hospodárska politika sa robila v roku 1999. Od roku 2001 bol jej príspevok k rastu HDP negatívny," povedal Ilarionov. Škody spôsobené touto politikou však v posledných troch rokoch maskovali vysoké ceny ropy. Ilarionov spočítal, že vlani by len vyššie ceny ropy zdvihli ekonomiku o 9,2 percenta. Hrubý domáci produkt však vzrástol len o 7,3 percenta, čo znamená, že domáca ekonomika bez ropy bola slabšia o 1 percento. "Keby boli stabilné svetové ceny ropy, pravdepodobne by sme zažili pokles," povedal Ilarionov.
Ilarionov už predtým verejne kritizoval ruskú ekonomickú politiku, tentoraz je to však po prvý raz, čo sa Putinov poradca oprel do vlády tak široko. Ilarionov dôraz na liberalizáciu je v ostrom rozpore s názormi konzervatívneho premiéra Michaila Fradkova, ktorý verejne podporuje väčšie zasahovanie štátu do ekonomiky. Vládni úradníci podľa Ilarionova blokujú liberálne reformy, pretože je výhodnejšie udržiavať status quo, než presadzovať zmenu. "Výnos vládneho byrokrata z redistribúcie renty (príjmov z prírodných zdrojov) je neporovnateľne vyšší než zo snahy o presadenie zodpovednej politiky a liberálneho režimu," povedal Ilarionov.
Poradca tiež kritizoval úrady za eskaláciu aféry Jukos. Najväčšej ropnej spoločnosti Ruska hrozí bankrot, pretože úrady od nej vymáhajú obrovské daňové nedoplatky, kým jej hlavný vlastník Michail Chodorkovskij je vo väzení a obvinený z daňových únikov a podvodov. "Táto eskalácia chybných krokov a omylov má ťažké dôsledky pre firmu, úrady i pre krajinu ako celok," povedal Ilarionov. "Aféra Jukos má svoju vlastnú logiku. Ťažko si teraz niekto vie predstaviť vo svete politickú silu, ktorá by tento proces mohla zastaviť," dodal poradca. Podľa neho sú týmto vývojom znepokojení i šéfovia ostatných ruských firiem.
(čtk, jj)