Prvý medveď, ktorého v Turanoch zrazilo, bol vysoký 230 centimetrov a vážil 270 kilogramov. Medveďa premeral pracovník Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš.
BRATISLAVA - Za dva týždne zabili autá v chotári obce Turany neďaleko Martina dvoch medveďov. Najprv 270-kilového samca a teraz 140-kilovú samicu. Starosta Turian Miroslav Blahušiak hovorí, že v chotári jeho obce mali autá tento rok kolízie s medveďmi asi päťkrát.
Pracovník Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Miroslav Saniga hovorí, že medvede, ktoré križujú cesty, sa nesprávajú nenormálne, akurát je vysoká frekvencia áut na cestách. Podľa neho medvede aj pred dvadsiatimi rokmi behali po dedinách a križovali cesty.
Miroslav Blahušiak hovorí, že po ceste, kde v posledných dvoch týždňoch zomreli dva medvede, jazdí osemnásťtisíc áut denne. Je to hlavná cesta medzi Žilinou a Prešovom. "Medvede do dediny bežne chodia na jabĺčka, na včely. Tieto dva sa išli nakŕmiť do kukurice a pri prechádzaní cez cestu ich zrazili autá. Stávalo sa to aj v minulosti, vlani medveďa napríklad zrazil vlak," hovorí Blahušiak.
Zrážka osobného auta s medveďom je nebezpečná. Medveď môže mať aj vyše dvesto kilogramov a vodič ich večer, alebo nad ránom zbadá na tmavej ceste na poslednú chvíľu.
Prečo išli medvede pri Turanoch do poľa? "Na poliach ešte bola kukurica. Je to vynikajúca potrava, medvede si sadnú na zadok do kukuričniska a oberajú si kukuricu, nemusia ísť potravu nikde hľadať," povedal Saniga.
Pred časom zahynula neďaleko Banskej Bystrice vodička dodávky, ktorá narazila do srny a tá preletela cez sklo do auta.
Vlani v Starých Horách medvedica prebehla cez cestu, medvieďa nestihlo a auto ho zabilo, predvlani na jeseň medzi Ružomberkom a Liptovskou Osadou medvedica prešla s jedným medvieďaťom, druhé zrazilo auto.
(rf)
Prečo chodievajú medvede do dedín a na cesty
Medvede sa sťahujú k dedinám aj preto, že ľudia im v lesoch vyzbierajú potravu, atakujú ich zvýšenou turistickou návštevnosťou. "Teraz si majú pripravovať brlohy, ale ak ich vyrušia turisti, tak zasa zídu do dediny. Na Starých Horách chodí medveď poza školu a druhý popred kostol priamo popri hlavnej ceste. Medveď sa nebojí auta, ale človeka," hovorí pracovník Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Miroslav Saniga.
Medveď potrebuje niekoľko desiatok až stovák štvorcových kilometrov, aby mohol prežiť. V lete je tam, kde sú maliny, čučoriedky, prípadne úle, jablká a pred zimou sa potrebuje presťahovať na miesta, kde si pripraví brloh.
"V Starých Horách vidím na tých istých miestach - kde sú slivky, jablká - každú noc aj dva medvede. Školník ráno o šiestej videl medveďa pri škole. Ľudia sa tu naučili žiť s medveďmi, deti to berú ako atrakciu, nemusia sa ísť na medveďa pozerať do zoo, ale všeličo sa môže stať. Zviera môže zareagovať neadekvátne a ublížiť človeku," hovorí Saniga.
Podľa neho to ochrancovia niekedy preháňajú, ale v niečom s nimi aj súhlasí. "Medveďov je trocha viac, ale neznamená to, že ich treba vystrieľať. Treba sa zamerať na tie, ktoré chodia k obydliam, ak medveď začne chodiť okolo školy, nie som proti tomu, aby ho zastrelili." (rf)
Čo všetko na Slovensku žije
Slovensko patrí medzi krajiny s pomerne slušnými podmienkami pre život medveďov. V susednom Česku už dávnejšie žiadne medvede nie sú, málo ich je aj v Nemecku či Francúzsku.
Okrem nich u nás žije 90 druhov cicavcov, 220 druhov hniezdiacich vtákov a spolu s tými, ktoré cez naše územie tiahnu, je operencov asi 360 druhov. Vzácne sú na našom území rysy, a vlky, ktorých počty sa rátajú v desiatkach.
Spomedzi cicavcov je vzácna aj myšovka vrchovská, ktorá u nás prežíva spolu s tetrovom, hlucháňom (zástupcami operencov) ako pozostatok doby ľadovej už okolo stotisíc rokov.
Najväčší cicavec je zubor hrivnatý, ktorého na Slovensko doviezli a nedávno vypustili aj do voľnej prírody. Najmenší cicavec je piskor malý (malá myš), ktorá váži päť gramov. Spomedzi vtákov žije v našich lesoch a parkoch asi tri až päť miliónov piniek lesných, 1,5 až tri milióny sýkoriek, 1,2 až 1,8 milióna vrabcov. (rf)
O dva týždne neskôr zrazila dodávka opäť v Turanoch desaťročnú 145-kilogramovú medvedicu, ktorá išla na kukuricu. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO