Na Slovensku neexistuje časopis, ktorý by sa venoval mapovaniu domácej scény v oblasti typografie. V susedných Čechách ich existuje niekoľko. Rovnako absentuje prehľadná publikácia zameraná na históriu a vývoj tohto druhu užitej výtvarnej tvorby, ktorá je samozrejmou súčasťou vizuálnej kultúry. Preto je iniciatíva Ľubomíra Longauera vo forme výstavy zameranej na domácu typografiu nielen záslužným, ale aj nevyhnutným činom. Profesor grafického dizajnu sa dlhodobo zaoberá históriou slovenskej typografie, výstupom okrem výstavy bude rozsiahla publikácia v troch zväzkoch datovaná rokmi 1918 po súčasnosť.
"Je to radostná výstava na oči," hovorí Longauer, ktorý ako kurátor vybral pre výstavu s názvom Slovenská typografia v 20. storočí práce vyše štyridsiatich autorov. Po prvý raz je v priamej konfrontácii porovnaná typografická a úžitková tvorba M. Benku, Ľ. Fullu, M. Galandu, J. Vodrážku, V. Hložníka s tvorbou pozabudnutých tvorcov Z. Rossmana, J. Vlčeka, E. Makovického, J. Rybáka, K. Jaroňa či A. Kováčika. Na výstave je predstavená špička z oblasti typografie, ktorá sa robila na Slovensku v rokoch 1918 - 1970, preto je výstava pútavá a ukazuje v istom zmysle krajší pohľad na tento odbor.
"Sú tu diela, ktoré vykazujú istý typografický rukopis. Vyhodíte smeti, vyberiete najlepšie veci a vyjde vám niekto s jasným charakterom," objasňuje Longauer. Málokto si uvedomuje, že Fulla aj Galanda boli vyštudovaní grafici, a grafickým dizajnom sa zaoberal v zrelom veku aj Benka. Typografia je súčasťou kultúrnej histórie. Tvorba písma reaguje na aktuálne trendy vo výtvarnom umení a kultúre. "Kladiem otázky vo vzťahu starého a nového. Ale pýtam sa aj to, ako sa umelec živí - či je tento druh tvorby pod jeho dôstojnosť, či má táto práca charakter prostitúcie. Je prostitúciou urobiť šlabikár?" dodáva Longauer.
Na výstave sa bude predávať aj jediné číslo grafického časopisu Grif Graf, ktorého vydávanie inicioval Longauer pred dvoma rokmi, avšak pre finančné dôvody sa zastavilo. Výstava Slovenská typografia v 20. storočí sa otvára dnes o 17.00 h v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy.
ANDREA KOPERNICKÁ