Bethlen odmietal uznať Trianon aj politický extrémizmus

Gróf István Bethlen bol druhý najvýznamnejší maďarský politik medzivojnového obdobia. Vyššie stál iba regent Miklós Horthy, ktorého režim Bethlen vytvoril. Dodnes je vzorom pre mnohých maďarských konzervatívcov. Narodil sa 8. októbra ...

FOTO - ARCHÍV

Gróf István Bethlen bol druhý najvýznamnejší maďarský politik medzivojnového obdobia. Vyššie stál iba regent Miklós Horthy, ktorého režim Bethlen vytvoril. Dodnes je vzorom pre mnohých maďarských konzervatívcov. Narodil sa 8. októbra 1874, pred 130 rokmi.

István Bethlen sa narodil v Sedmohradsku, ktoré je dnes súčasťou Rumunska. Pochádzal zo starobylého sedmohradského rodu, ktorý dal tejto krajine napríklad známe knieža Gabriela Bethlena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do politiky vstúpil ako poslanec uhorského snemu v roku 1901. Na jeseň roku 1918 ostro kritizoval niektoré zavádzané demokratizačné zmeny, hlavne pozemkovú reformu. Po nástupe komunistickej diktatúry - takzvanej Maďarskej republiky rád emigroval do Viedne. Po návrate do Maďarska sa stal jedným z vedúcich konzervatívnych politikov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1921 vytvoril svoju prvú vládu. Premiérom krajiny potom zostal celých desať rokov. Boľševická diktatúra, trianonský mier a rozpad historického Uhorska boli pre neho, podobne ako pre drvivú väčšinu vtedajších maďarských politikov, šokom. Na revízii Trianonu mal aj osobný záujem, rozsiahle majetky jeho rodu zostali na druhej strane hraníc, skonfiškovali ho a Bethlen postupne upadal do dlhov.

Revízia podľa neho znamenala minimálne navrátenie prevažne Maďarmi obývaných území susedných štátov, maximálne vznik nového veľkého Maďarska v mierne federalizovanej forme s maďarskou politickou dominanciou.

Bethlen zaviedol v krajine obmedzenú parlamentnú demokraciu s výraznými autoritárskymi rysmi. Presadil detronizáciu Habsburského rodu a pomáhal upevniť regentské postavenie Horthyho.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládol najsilnejšiu parlamentnú stranu, maloroľníkov, a postupne ju pretvoril na vládnu Jednotnú stranu, z ktorej vytlačil krajnú pravicu. Pomocou volebnej reformy z roku 1922 potom zabezpečil tejto strane na dlhý čas pohodlnú parlamentnú väčšinu.

Volebnú reformu presadil vládnym nariadením napriek odporu parlamentu. Nielenže výrazne obmedzila počet voličov, ale pre väčšinu krajiny okrem najväčších miest zrušila tajnosť volieb, ktorú zaviedli v roku 1918. To miestnym úradom umožnilo kontrolovať, kto koho volí a vyvíjať tlak na voličov.

Na druhej strane však v snahe zabrániť radikalizácii nižších vrstiev, zaviedol povinné nemocenské a penzijné poistenie a rozvíjal systém základných škôl. Komunistická strana bola v medzivojnovom Maďarsku zakázaná.

SkryťVypnúť reklamu

V zahraničnej politike sa Bethlen zo začiatku pokúšal orientovať na Anglicko a Taliansko. Postupne však zistil, že mu Londýn s revíziou trianonských hraníc nepomôže, a že jeho jediným možným a dostatočne silným spojencom môže byť iba vtedy ešte predhitlerovské weimarské Nemecko.

Bethlenovskú konsolidáciu rozbila svetová ekonomická kríza, ktorej dosahy jeho kabinet nedokázal zvládnuť. V roku 1931 z funkcie premiéra odstúpil. Ešte niekoľko rokov však zostal faktickým šéfom vládnej strany, z ktorej odišiel až v roku 1935 na protest proti posunu strany smerom ku krajnej pravici.

Do roku 1944 zostával sivou eminenciou maďarskej politiky a najdôležitejším poradcom regenta Horthyho. Odmietal jednostrannú pronemeckú zahraničnú orientáciu krajiny a oslabovanie vzťahov so západnými mocnosťami. Vstup Maďarska do vojny na strane nacistického Nemecka označil za tragickú chybu.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1943 a 1944 bol jedným z iniciátorov tajných rokovaní medzi Budapešťou a spojencami o uzavretí zvláštneho mieru a prípadnom prechode Maďarska na druhú stranu.

Po obsadení krajiny Nemcami v roku 1944 sa musel ukrývať pred gestapom. Menej úspešný bol v prípade sovietskej NKVD, ktorá ho zatkla v decembri 1944. Zomrel v moskovskom väzení v októbri 1946. Jeho pozostatky sa do vlasti vrátili až v polovici deväťdesiatych rokov.

Ako politik chcel Bethlen dosiahnuť štyri ciele: ekonomicky aj politicky konsolidovať krajinu a ochrániť ju pred domácou krajnou ľavicou aj pravicou. V zahraničnej politike sa snažil o revíziu potrianonského usporiadania a chcel zabrániť tomu, aby sa Maďarsko stalo satelitom Nemecka či sovietskeho Ruska.

Prvé dva ciele sa mu darilo plniť aspoň pokiaľ bol premiérom. Čiastočnú a veľmi krátkodobú revíziu Trianonu dosiahli až jeho nástupcovia a cenou za to bolo najprv zblíženie a potom podriadenie sa Maďarska nacistickému Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok - objavenie supernovy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 073
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 985
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 142
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 021
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 944
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 477
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 068
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu