Miriam Leiva, jedna z Kubánok, ktoré bojujú za oslobodenie svojich manželov - politických väzňov. Stojí pred fotografiami, na ktorých je zachytená s manželom Oscarom Espinosom Chepem. Najvrchnejší záber zaznamenal jeho zatknutie v marci minulého roka. FOTO - AUTOR
"Zostanem tu pokiaľ mi nedajú manžela, aby som ho zobrala do nemocnice, alebo kým ma samú neuväznia," hovorí Berta Solerová Fernándezová, ktorá sa spolu so šiestimi matkami alebo manželkami uväznených kubánskych disidentov usadila na havanskom Námestí revolúcie.
Na námestie prišli, aby zabojovali o záchranu jej vážne chorého muža Angela Moyu, ktorý bojoval za dodržiavanie ľudských práv. Kubánsky režim ho spolu s ďalšími 74 disidentmi vlani v marci zatkol počas operácie, ktorá mala zasadiť tvrdý úder miestnemu disentu. Moyu odsúdili počas krátkeho procesu na dvadsať rokov a poslali do väznice Los Mangos vzdialenej okolo osemsto kilometrov od Havany.
"Môj manžel trpí neznesiteľnou bolesťou chrbta a potrebuje operáciu pruhu," povedala agentúre Reuters Fernándezová. Podobne ako ostatné príbuzné uväznených disidentov je oblečená v bielom. Už viac ako rok chodia manželky disidentov takto oblečené v rámci tichého protestu v nedeľu pred kostol svätej Rity.
Na námestie si okrem bielych tričiek s podobizňami svojich milovaných priniesli aj list Fidelovi Castrovi a komunistickej strane, ktorá sídli práve tam. "Ak je Fidel tým, ktorý rozhoduje o osude väzňov, tak som tu, aby som ho požiadala, aby mu povolili prevoz do civilnej nemocnice," povedala Fernándezová.
Moya je podobne ako ostatní disidenti vo väznici čo najďalej od rodiny a žije v mimoriadne ťažkých podmienkach. Disidenti sú často v malých celách s viacnásobnými vrahmi a dílermi drog.
Zo zdravotných dôvodov kubánsky režim za posledné mesiace prepustil sedem disidentov. Miriam Leiva podobne ako Berta Fernándezová také šťastie nemala. Jej manžel, šesťdesiatštyriročný bývalý diplomat a ekonomický analytik trpí na vážne ochorenie obličiek a vyžaduje si kvalitné ošetrenie.
"Môj manžel sa previnil tým, že písal analýzy o ekonomickej situácii na Kube," hovorí Leiva a ukazuje vzorku špinavej vody, ktorú si zobrala z vojenskej nemocnice, kde držali jej manžela.
Zlé podmienky v kubánskych väzniciach sú známym problémom, na ktorý upozorňuje viac mimovládnych organizácii, ale v poslednom čase na nedôstojné zaobchádzanie s politickými väzňami poukazuje aj Európska únia.
"Jediné, čo môžeme proti tomu robiť, je hovoriť o tom nahlas," hovorí Leiva.