BRATISLAVA - Český prezident Václav Klaus počas včerajšej návštevy Slovenska vyhlásil, že "nemá najmenšie námietky", aby sa Turecko stalo členom takej únie, akú si on predstavuje. Klausova únia by mala byť zväzkom demokratických a spriatelených krajín a nie "superštátom".
Počas jednodňovej návštevy v Bratislave Klaus podpisoval aj jednu zo svojich kníh - Európa Václava Klausa. V krátkom rozhovore pre televíziu TA3 odmietol európsku ústavu, európsky zatykač a aj označenie euroskeptik. Naopak, eurooptimistov označil za "euronaivistov".
Klaus tvrdo kritizoval euroústavu, ktorá je podľa neho "obrovským krokom k tomu, aby v Európe zmizla medzinárodná spolupráca". Európsky zatykač zase podľa neho predstavuje "isté nebezpečie pre slobodu jednotlivca", vidí v ňom rozpor s českou ústavou, lebo o vine občana niektorého štátu má rozhodovať sudca iného štátu a poslať ho do väzenia. S Klausom sa včera stretol aj slovenský prezident Ivan Gašparovič, obaja sa stretli už v júli v Prahe a dobre si rozumeli. Zhodli sa, že oba národy by si mali pomáhať najmä ako členovia únie. Rovnaký názor mali aj na fungovanie Visegrádskej štvorky. Podľa Klausa je dobré mať rôzne fóra, ale nesmú byť len formálne, ale zamerané na konkrétne projekty.
Prezidenti si porozumeli aj včera, keď Gašparovič, rovnako ako Klaus, vyhlásil, že nepocestuje do Ríma podpísať európsku ústavu. Hovorili aj o hraničnej dohode a pravidlách pohybu Slovákov a Čechov cez spoločnú hranicu. Podľa Gašparoviča je zmluva, ktorá obmedzuje pohyb ľudí iba na niektoré priechody, zbytočná a mali by sme žiadať od únie výnimku. Povinnosť takejto zmluvy vyplýva totiž z pravidiel Európskej únie.
Klaus označil problém za "umelý", ktorý by sme mali vyriešiť medzi sebou a "nie je potrebné, aby nám niekto radil". Podľa nového českého veľvyslanca Vladimíra Galušku však česká strana dohodu, ktorá má sprísniť režim na spoločnej hranici, naďalej plánuje prijať.
Klaus včera prevzal doktorát Ekonomickej univerzity v Bratislave. "Vždy som mal blízko nielen k Slovensku, ale aj k slovenskej ekonomickej vede," vyhlásil oblečený v akademickom taláre pred naplnenou aulou. Poslucháčom prednášal o prechode postkomunistických krajín na trhovú ekonomiku, obhajoval reformy a privatizáciu. Okrem iného vyhlásil, že osobitným fenoménom v celom procese bol "súboj o privatizačný majetok".
Autor: haj