Brusel 4. decembra (TASR) - Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová predpokladá, že Slovensko bude schopné vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ) a prevziať spoločnú európsku menu euro v období okolo rokov 2006 až 2007. Po dnešnom rokovaní s rezortnými kolegami z kandidátskych a členských krajín EÚ v Bruseli však upozornila na rozdiel medzi splnením nominálnych kritérií na prevzatie eura a skutočnou výkonnosťou ekonomiky.
"Okolo rokov 2006 až 2007 budeme zrejme schopní spĺňať nominálne kritériá na vstup do eurozóny. Z nášho hľadiska by sme v tom mohli vidieť skôr pozitívum, mohli by sme eliminovať riziká finančnej nestability vyplývajúce z pohybov slovenskej koruny. Ale na druhej strane rozhodujúce slovo budú mať dnešní členovia eurozóny, ktorí nepochybne budú zdôrazňovať rozdiely medzi nominálnymi kritériami a reálnou výkonnosťou slovenského hospodárstva," povedala ministerka. Práve kvôli tejto priepasti medzi nominálnymi a reálnymi kritériami sa musí Slovensko podľa nej sústrediť na to, aby sa dobiehanie úrovne EÚ netýkalo len čísel a kritérií, ale aby sa krajina snažila medzeru vyjadrenú pomocou HDP na obyvateľa skutočne znižovať napríklad zvyšovaním produktivity práce. "Je evidentné, že tento proces bude dlhodobý," dodala B. Schmögnerová.
Pomerne skepticky sa však vyjadrila k štúdii Európskej komisie, podľa ktorej bude Slovensku trvať 20 rokov, kým dosiahne 75 % úrovne HDP v únii. Všetci ministri sa dnes podľa nej zhodli, že je nevyhnutné, aby proces dobiehania akceleroval, ale aby nedošlo k ohrozeniu dosiahnutých výsledkov v stabilizácii ekonomík. Ministerka zdôraznila, že na jednej strane je potrebný dostatočne rýchly hospodársky rast, ale zároveň je dôležité, aby sa zachovala makroekonomická a osobitne fiškálna stabilita. Predpokladom na to sú štrukturálne reformy. Okrem toho upozornila aj na riziká, ktoré sú spojené s procesom konvergencie alebo dobiehania. "Okrem fiškálneho rizika sú to rôzne javy, ktoré môžu viesť k zvyšovaniu inflácie, ďalej rast schodku bežného účtu," konštatovala.
V takomto duchu sa nesie aj komuniké, ktoré ministri financií EÚ a kandidátskych krajín dnes prijali. Na jednej strane vítajú pokrok kandidátov v makroekonomickej stabilizácii a štrukturálnych reformách, "výzvy hospodárskej politiky sú však stále obrovské". Kandidáti by mali "pokračovať vo svojom reformnom úsilí v plnení kodanských ekonomických kritérií a v príprave na členstvo v EÚ", píše sa v komuniké.
Jednou z najväčších výziev je podľa dokumentu "aktívnejšie uplatňovať programy štrukturálnych reforiem a umožniť tak vyšší, ale stále udržateľný rast, okrem iného prostredníctvom posilnenej integrácie so súčasnými členmi EÚ".
B. Schmögnerová vyjadrila po stretnutí sklamanie, že členské krajiny nepristúpili na návrh kandidátov, aby sa takéto stretnutia konali jedenkrát za každého predsedníctva v EÚ, teda dvakrát ročne. Najbližšie sa tak ministri financií členskej pätnástky a kandidátskej "trinástky" stretnú až o rok počas dánskeho predsedníctva v EÚ.
* spravodajca TASR Robert Sermek zll