ISTANBUL, BRUSEL - Európska komisia urobila jedno z najzásadnejších rozhodnutí vo svojej histórii. Odporučila, aby sa s Tureckom začali rokovania o vstupe do únie. Turecko tento krok s úľavou privítalo.
V decembri na summite Európskej únie musia rozhodnutie komisie ešte odsúhlasiť lídri všetkých 25 členských krajín. Bude to vážna chvíľa aj pre Slovensko.
Je možné, že slovenskú vládu zaviaže k jasnému stanovisku parlament, ktorý má na to podľa ústavy právo. "Môže to byť po prvýkrát, keď parlament využije toto právo," povedal hovorca predsedu Národnej rady Pavla Hrušovského Michal Dyttert. Viaceré politické strany však ešte nemajú jasno, ako sa k Turecku postavia.
Jasne sa vyjadril Hrušovský (KDH) pred niekoľkými dňami - proti plnoprávnemu členstvu Turecka v únii.
Predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera zdôraznil, že prípadné začatie rokovaní ešte neznamená, že sa skončia "vstupom Turecka do únie".
Ak Európska únia rokovania odsúhlasí, začne sa proces, ktorý posunie hranice Európskej únie k nepokojnému Blízkemu východu. Počet obyvateľov únie stúpne o 70 miliónov ľudí a do spoločenstva prezývaného "kresťanský klub" vstúpi islam.
To všetko sa stane najskôr o 10 až 15 rokov, ak vôbec.
Komisia varovala Turecko, že rokovania majú otvorený koniec, a naznačila, že turecká realita sa ešte rozchádza s európskym štandardom. Ide o prípady mučenia vo väzniciach, korupciu či uplatňovanie slobody slova.
Komisia sa včera vyhla stanoveniu dátumu začiatku rokovaní, ale v kuloároch sa hovorí o druhej polovici roka 2005. Vtedy bude únii predsedať Veľká Británia, ktorá turecké ambície podporuje najväčšmi.
Európska komisia včera oznámila, že Rumunsko a Bulharsko sa stanú členmi únie 1. januára 2007 s možným posunom o rok, ak nesplnia podmienky. Chorvátsko začne o vstupe rokovať budúci rok, ale ak by porušilo princípy demokracie, môžu sa rokovania zastaviť.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, IstanbulROMAN KRPELAN