BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič minulý týždeň podpísal zákon o Eurojuste. Nová norma presne určuje pravidlá pri vymenúvaní a odvolávaní slovenského zástupcu v tejto inštitúcii a jeho povinnosti. Najbližšie štyri roky nás bude zastupovať bývalý sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda.
Úlohou Eurojustu je koordinovať postup proti zločincom, ak sa dopustia presne vymedzenej trestnej činnosti, ktorá zasiahne viacero členských štátov únie. To je úlohou zástupcov jednotlivých členských krajín, ktorí komunikujú s inštitúciami vo svojich materských štátoch.
S Eurojustom sa v návrhu euroústavy uvažovalo aj ako o budúcom zárodku európskej prokuratúry. "Ak by sa národné štáty vzdali svojej kompetencie stíhať zločincov za najzávažnejšie trestné činy, tak by ich stíhanie prevzal orgán únie - možno práve dnešný Eurojust," hovorí Paluda. Do jeho právomoci by spadali trestné činy, ktoré sa dotkli viacerých členských štátov únie, ako sú obchod s drogami, zbraňami, terorizmus a podobne.
Prípady vyšetrované európskou prokuratúrou by potom rozhodoval centrálny európsky trestný súd. Celý systém by mal zabezpečiť, aby bolo trestné stíhanie v takýchto veciach rýchlejšie a efektívnejšie. Vyšetrovanie voči jednému páchateľovi by sa vďaka Eurojustu nemuselo viesť komplikovane v každej krajine zvlášť.
Takáto predstava však narazila na odpor. Proti sú aj slovenské ministerstvá vnútra a spravodlivosti.
Paluda považuje Eurojust napriek tomu za veľmi užitočný. "Ak pomôže rýchlejšiemu trestnému postihu medzinárodného zločinca, tak určite je to užitočný orgán aj pre obyčajného človeka, ktorý ani nemusí vedieť, že existuje," hovorí. (rp)