Vznik Rady vlády pre bezpečnosť cestnej premávky by mohol znamenať napríklad aj obnovu detských dopravných ihrísk. Po roku 1996 sa mnohé z nich dostali do súkromných rúk, na niektorých vznikli trhy, časť schátrala. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
BRATISLAVA - Dopravná výchova detí je v súčasnosti obmedzená, ale minister dopravy Pavol Prokopovič navrhuje, aby vznikla Rada vlády pre bezpečnosť cestnej premávky, ktorej súčasťou budú aj programy výchovy o doprave na školách. "U nás na rozdiel od krajín únie totiž nič podobné neexistuje," povedal hovorca ministerstva dopravy Tomáš Šarluška. Podľa návrhu ministerstva dopravy by mala rada v prvý rok dostať 23,3 milióna korún a v ďalších rokoch zhruba 21,7 milióna.
Hovorkyňa policajného prezídia Marta Bujňáková tvrdí, že Európa by chcela do roku 2010 znížiť úmrtnosť na cestách o polovicu, preto iniciatívu ministra dopravy vítajú. Podľa nej bude rada vlády koordinovať a zapájať do práce automotokluby, autoškoly, občianske združenia.
Ján Palkovič z ministerstva školstva hovorí, že dnes sa deti v školách učia dopravnú výchovu hlavne na prvom stupni v rámci vlastivedy, ale vyučovanie nie celkom postačuje. "Dopravná výchova nie je len o tom, naučiť deti ako sa majú správať na ceste. Mali by získať aj základné návyky a postoje k doprave a na dopravnú výchovu by mala nadväzovať príprava na vodičské preukazy. Mal by to byť proces od základnej až po strednú školu," hovorí Palkovič. Z dopravnej výchovy sa však nemôže stať ďalší predmet, lebo deti už toho "majú strašne veľa". Dôležitejšie podľa Palkoviča je, aby si mohli deti teóriu vyskúšať aj v praxi, napríklad na dopravných ihriskách a sledovaním dopravy. Podľa neho by mohli žiaci na konci prvého stupňa absolvovať teoretickú skúšku aj praktickú skúšku na dopravnom ihrisku a dostali by doklad, že ich škola oboznámila so základnými poznatkami z oblasti dopravy. (rf)