Za prvých osem mesiacov tohto roka zabili autá 124 chodcov. Chodci samotní zavinili 731 nehôd, čo je takmer polovica zo všetkých nehôd, na ktorých mali účasť.
"V priemere pri každej piatej nehode zavinenej chodcom bol chodec pod vplyvom alkoholu," povedala hovorkyňa policajného prezídia Marta Bujňáková. V prípade cyklistov je to tak isto.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že jednou z najčastejších príčin nehôd je, že chodec náhle vstúpi autu do cesty. Riziková situácia je aj tá, keď chodec vojde na cestu spoza autobusu, ktorý zastavil na zastávke. "Svoj podiel viny však nesú aj vodiči, ktorí mnohokrát nerešpektujú práva chodca na priechode a nedostatočne predvídajú, predovšetkým v blízkosti reštauračných zariadení, škôl a kín," upozorňuje ministerstvo.
Chodci ani cyklisti nesmú na diaľnicu a ak to urobia, môžu dostať pokutu do dvoch tisíc korún. "Napriek tomu chodci aj cyklisti po diaľniciach chodia," povedal ďalší policajný hovorca Vladimír Gemela.
Polícia zaznamenáva každý rok citeľný nárast nehôd, keď sú obeťou cyklisti či chodci, najmä v jeseni, keď neskôr svitá a skôr sa stmieva. Chodiť, či jazdiť na bicykli je nebezpečné po zotmení najmä na dedinách, kde často nefunguje verejné osvetlenie. Za prvých osem mesiacov tohto roka až 63 percent nehôd spôsobili cyklisti v čase od 17.00 do 21.00. Spravidla boli bez svetiel.
Cyklisti podľa ministerstva často ignorujú zásadu vidieť a byť videný, jazdia na neosvetlených bicykloch, nepoužívajú vhodné doplnkové vybavenie, jazdia po nesprávnej strane vozovky.
(rf)
Aké pokuty môžu dostať chodci a cyklisti
Keď chytia opitého cyklistu, môže dostať pokutu do 2-tisíc korún, cyklista musí zosadnúť a ísť peši.
Keď ohrozujú iných najmä vedením druhého bicykla za jazdy, prípadne vedú psa alebo vezú veľké predmety, dostanú pokutu do 1500 korún.
Keď chodec prelieza zábradlie pri ceste, dostane pokutu do tisíc korún.
Keď skupina chodcov obmedzuje premávku, dostanú pokutu do tisíc korún.