Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že sú "z rôznych strán kladené prekážky, aby súd nemohol fungovať". Hovorca ministra Richard Fides dodáva, že je to dôkaz o "potrebnosti takéhoto súdu na Slovensku". Minister v najbližších dňoch vypíše nové výberové konania.
Najskôr sa musela pre neukončené výberové konanie presúvať účinnosť príslušného zákona o štyri mesiace. Spolu s Úradom špeciálneho prokurátora mal súd naplno pracovať už od 1. septembra. Stále však nemá funkčný ani jeden senát a jeho právomoci vykonávajú dočasne dva Senáty Krajského súdu v Banskej Bystrici.
Situáciu skomplikovali aj pondelňajšie voľby špeciálnych sudcov v Súdnej rade, ktorá zvolila iba dvoch. Zákon požaduje deväť. Jeden bude vymenovaný k 1. novembru, druhý zvolený kandidát je prokurátorom a musí ho ešte vymenovať prezident. Navyše, už teraz je v pripomienkovom konaní návrh na rozšírenie počtu špeciálnych sudcov a prokurátorov, aby nával prípadov v budúcnosti zvládali.
V čase prijímania zákona bol jeho veľkým kritikom nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. Teraz tvrdí, že došlo na jeho slová. "Nebolo to dobre pripravené," vraví. Kritizuje, že agendu špeciálneho súdu vykonávajú banskobystrickí sudcovia bez bezpečnostných previerok. Okrem toho vraj hrozí, že súd bude zavalený ťažkými kauzami a fyzicky ich nebude možné zvládnuť. "Je tu nebezpečenstvo toho, že budú ľudia prepúšťaní z väzby," mieni Abelovský.
Predseda banskobystrického súdu Ľudovít Bradáč tvrdí, že zatiaľ provizórium zvládajú, ale čím dlhšie pretrvá, tým budú aj väčšie problémy. "Ukazuje sa, že šiesti sudcovia to v najbližšej budúcnosti nebudú zvládať," varoval.
Situácia sa výrazne zhorší vo chvíli, keď začne špeciálna prokuratúra podávať obžaloby. Zatiaľ žiadne neprišli, sudcovia pracujú na úkonoch v prípravnom štádiu konania. Vydávajú napríklad povolenia na použitie informačných prostriedkov či na domové prehliadky. Bradáč tvrdí, že takáto práca sa s existujúcimi kapacitami dá zvládať, "ale keby do toho prišli tie obrovské kauzy na prejednanie na verejnom pojednávaní, tam to už bude väčší problém".
V momente, ak prokuratúra podá obžalobu, prevezme ju banskobystrický súd a tam prípad zostane aj po začatí fungovania špeciálneho súdu. "Čím je dlhší termín vzniku riadneho špeciálneho súdu, tým viac takýchto vecí sa bude otvárať u nás a zostávať tu," dodal Bradáč. Včera sa mal stretnúť s ministrom Danielom Lipšicom, aby vzniknutú situáciu prerokovali. (rp)