Kniha Slovensko 2001 - Súhrnná správa o stave spoločnosti je šiestou v poradí. Odborná verejnosť ju hodnotí ako najucelenejší a najobjektívnejší pohľad na vývoj slovenskej spoločnosti. Prvá správa vyšla v roku 1996, jej duchovnými otcami a iniciátormi boli Péter Hunčík a Martin Bútora. V roku 1997 začal správu vydávať Inštitút pre verejné otázky.
Najkritickejšie vyznela správa Slovensko 1997. Kniha Slovensko 1998-1999 opisovala zlom, ktorý nastal vo vývoji krajiny po voľbách 1998 a prinášala svedectvo o tom, ako naštartoval proces reforiem.
Nová správa Slovensko 2001 je najrozsiahlejšia a hodnotí dôsledky reforiem na spoločnosť. Slovensko 2001 má ako tradične kapitolu Vnútorná politika, Zahraničná politika, Ekonomika, Spoločnosť a Vybrané otázky spoločenského vývoja. Oproti minulému roku pribudla kapitola Ekonomické rozmery zahraničnej politiky SR, Demografický vývoj, Starí a starší ľudia v spoločnosti, Dôchodková reforma, Trh práce, Vyšetrovanie vybraných káuz s politickým a ekonomickým pozadím, kapitola venovaná ťažko postihnutým osobám a deťom bez rodiny a Šport.
Ani jedna z kapitol nešla do tlače skôr ako začiatkom novembra. Na rozdiel od minulých správ je 900-stránková kniha doplnená Obrazovou správou o stave krajiny. Ide o súbor umeleckých dokumentárnych fotografií o Slovensku od Martina Kollára.
Z časových dôvodov správa nezaznamenáva voľby do regionálnych samospráv, tým bude venovaná samostatná publikácia.
Správa je dielom 58 autorov politológov, sociológov, ekonómov a ďalších analytikov. Medzi nimi je Grigorij Mesežnikov a Miroslav Kollár, ktorí sú aj editormi, Miroslav Kusý, Ondrej Dostál, Michal Vašečka, Viktor Nižňanský, Darina Malová, Oľga Gyárfášová, Marián Velšic, Alexander Duleba, Ingrid Brocková, Vladimír Bilčík, Miroslav Beblavý. (hr)