BRATISLAVA – Poslanci si včera po schválení zákona o verejnom ochrancovi práv (ombudsmanovi) zatlieskali. Zákon vznikol po takmer desaťročnej diskusii a je kompromisom dvoch koncepcií. Ombudsman bude zastávať záujmy občanov hlavne v prípadoch, keď sa budú porušovať ich ľudské alebo občianske práva.
Slabého ombudsmana presadzovala skupina okolo vicepremiéra Ľubomíra Fogaša. Silného ochrancu chceli presadiť mimovládne organizácie, ktoré spolupracovali hlavne s vicepremiérom Pálom Csákym a neskôr s poslancom Lászlóm Nagyom.
Nagy povedal, že náš ombudsman síce nebude mať také kompetencie ako jeho kolega v Poľsku, ale bude silnejší, ako je priemer v okolitých krajinách. Zástupcovia mimovládnych organizácií prijatie zákona uvítali, ale právomoci ochrancu nepovažujú za dostatočné.
Zástancovia rôznych modelov sa nevedeli zjednotiť ani v názore, čo vlastne ombudsman bude podľa schváleného zákona môcť robiť a čo nie. Parlament totiž neschválil, aby ochranca mohol vstupovať do správnych konaní – čo by jeho právomoci zásadne rozšírilo.
Zamietnutie návrhu podľa Fogaša rozsah ombudsmanovho vplyvu zásadne neovplyvní. V zákone sú vraj formulácie, ktoré ombudsmanovi umožnia to isté a požiadavka zástancov silného ombudsmana nebola „právne čistá“. Pripustil, že pri schválenom zákone sa viac presadí ombudsman, keď zároveň bude „silnou osobnou autoritou“.
Návrh, aby ombudsman cez Generálnu prokuratúru mohol iniciovať konanie na Ústavnom súde v prípade nesúladu rôznych zákonov, tiež neprešiel. Podľa Fogaša stačí, že v takom prípade ombudsman môže podať podnet príslušnému orgánu, aby urobil potrebné opatrenie. Fogaš si nevie predstaviť, že Generálna prokuratúra by taký návrh ombudsmana ignorovala.
Nagy povedal, že niektoré veci možno zahrnúť aj v novelách zákonov o konaní pred Ústavným súdom a o prokuratúre.
Ombudsmana posilnil pozmeňujúci návrh Ivana Gašparoviča, ktorý ochrancovi práv umožní iniciovať disciplinárne konanie voči sudcovi.
Verejného ochrancu práv bude voliť parlament. Zatiaľ ho neviaže žiaden termín, dokedy to musí urobiť. Národná rada ešte musí schváliť volebný poriadok a predseda musí vyhlásiť voľby. Voľbu ombudsmana preto možno očakávať niekedy vo februári.