
Wolkrov liečebný ústav v Tatranskej Polianke.
FOTO SME - MILAN TALARČÍK
VYSOKÉ TATRY - Ministerstvo privatizácie registruje asi dvadsať záujemcov o sprivatizovanie liečebných ústavov v Tatrách. Šéf rezortu zdravotníctva Roman Kováč tvrdí, že privatizačný mechanizmus je stanovený vopred. Kúpele bude môcť kúpiť iba vopred určený investor, ktorého vyberie ministerstvo privatizácie.
Na predaj sú tri liečebné zariadenia. Ide o Wolkrov liečebný ústav v Tatranskej Polianke, Odborný liečebný ústav respiračných chorôb v Tatranskej Kotline a o zariadenie s rovnakým názvom v Novom Smokovci, známe pod názvom penzák.
Medzi záujemcami oň je prednosta Očnej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Milan Izák, ktorý operoval zrak prezidentovi Schusterovi. Okrem neho majú o tento ústav záujem dve lekárky, jedna fyzická osoba a tri firmy. Jedna z nich sa venuje od sprostredkovateľskej činnosti až po prenájom áut, ďalšia má podľa obchodného registra ako predmet podnikania stolárske a stavebné práce a posledná sa venuje sprostredkovateľským činnostiam.
O Wolkrov liečebný ústav sa zaujímajú dve firmy a jedna fyzická osoba. O jednej spoločnosti nie je vedený žiaden záznam v obchodnom registri a v predmete podnikania druhej figuruje malo- a veľkoobchod. K informáciám o záujemcoch o Odborný liečebný ústav respiračných chorôb v Tatranskej Kotline sa nám nepodarilo získať bližšie informácie.
Okrem troch spomenutých zariadení sú v Tatrách aj ďalšie, ktoré ešte neboli zaradené do privatizácie. Sú to napríklad Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, Odborný liečebný ústav tuberkulózy a pľúcnych chorôb vo Vyšných Hágoch a ústav s rovnakým názvom v Kvetnici, mestskej časti Popradu.
Lukratívnosť prevádzkovania liečebných zariadení v Tatrách minister Kováč spochybnil. „(…) boli stavané pre potreby celej federálnej republiky s 15 miliónmi obyvateľov. Slovensko ich má trikrát menej a sú preto značne predimenzované,“ konštatoval Kováč.
Podľa neho tradiční klienti z nedávnej minulosti, ktorými sú českí pacienti, dnes môžu prísť na Slovensko len vtedy, ak je pre nich domáca liečba neúčinná. Práve nevyťaženosť liečebných ústavov určených na liečbu chorôb pľúc a dýchacieho ústrojenstva je príčinou ich privatizácie a následnej reprofilácie na kúpeľné zariadenia.
„Základné privatizačné projekty sú hotové a odovzdané. Momentálne ich posudzujeme. Nie je však časovo ohraničené, dokedy má padnúť rozhodnutie o privatizácii,“ uviedol minister a dodal, že kým ústavy v Novom Smokovci a Tatranskej Kotline majú všetky náležitosti v poriadku, Wolkrov liečebný ústav ešte nemá majetkovoprávne vyrovnané pozemky.
ROBERT JURIŠ