pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Japonsko na to bude potrebovať viac času.
Podľa OECD krajina vychádzajúceho slnka, ktorá sa trápi s ekonomickými problémami už asi desať rokov, sa odrazí odo dna až v roku 2003, keď by mohla dosiahnuť mierny nárast ekonomickej aktivity. Ako však organizácia zároveň dodáva, kým okamžité vyhliadky sú zlé, riziká, že sa spomínaný scenár nepodarí naplniť, sú veľké.
Podľa OECD japonské problémy vyplývajú z premárnených príležitostí počas predošlého desaťročia. „Keďže Japonsku sa nepodarilo uskutočniť potrebné reformy, teraz musí zmeniť svoju ekonomiku od základov,“ tvrdí vo svojej správe organizácia.
Najvážnejším problémom krajiny je vysoké zaťaženie bankového sektora zlými úvermi, pričom na pôsobenie bánk majú negatívny vplyv aj straty spôsobené prepadom cien akcií. Okrem toho dlh tokijskej vlády je o 30 percent vyšší ako hrubý domáci produkt krajiny.
Zahraničie sa však obáva, že japonskí politici ani nechcú dlh znížiť. To bolo jedným z dôvodov, prečo ratingové agentúry jedna za druhou znížili hodnotenie Japonska. Moody‘s, ktorý znížil rating Japonska ako posledný, zaradil druhú najväčšiu ekonomiku sveta medzi krajiny ako Taliansko alebo Slovinsko. Predtým hodnotenie krajiny znížili Standard & Poor‘s a Fitch.
„Ani súčasná makroekonomická politika, ani návrhy nových reforiem nedávajú veľké nádeje, že sa ekonomický vývoj otočí,“ tvrdí Moody‘s.
To, že Japonsko je v recesii a že bez drastických reforiem žiadny obrat nebude možný, pripúšťa aj vláda. O programe na vyčistenie bankového sektora a obmedzení verejných výdavkov sa hovorí už dlhšie. Politici sa však boja, že cenou týchto reforiem môže byť krach mnohých firiem a bánk a predĺženie recesie.
GABRIEL KÁDASI