BRATISLAVA - V parlamente sa bojuje o peniaze, ktoré platí štát zdravotným poisťovniam za nezamestnaných. Poslanci navrhujú zvýšiť percento alebo základ odvodov za poistencov štátu a pomôcť tak nesolventným poisťovniam. Za nezamestnaných platí zdravotné poistenie štátny Národný úrad práce (NÚP).
Návrh zvýšiť odvody za tých nezamestnaných, ktorí poberajú podporu, môže NÚP podľa jeho hovorkyne Lýdie Výbornej akceptovať. „Otázne je, prečo by sa doterajší vymeriavací základ 2700 korún mal zvýšiť až na 5000 korún.“ NÚP navrhuje zvýšiť základ na výpočet odvodov na 3540 korún, čo je priemerná mesačná podpora, s ktorou počíta budúcoročný rozpočet.
Aj takéto zvýšenie základu by znamenalo rast ročných nákladov na pasívnu politiku trhu práce o 133 miliónov. O časť zdrojov by tak prišli nástroje aktívnej politiky, ktoré slúžia na priamu pomoc pri zamestnávaní. „Návrh presunúť peniaze na vykrytie schodku zdravotných poisťovní nie je systémový,“ tvrdí NÚP.
Ak by v parlamente prešiel návrh, ktorý zvýši odvody NÚP do zdravotných poisťovní, nastala by kuriózna situácia. Zdravotné poisťovne totiž dlhujú nemocniciam, nemocnice úradom práce a Národný úrad práce bude zachraňovať rozpočty zdravotných poisťovní. NÚP upozorňuje, že problém vzájomnej zadlženosti „nie je možné riešiť znižovaním výdavkov na aktívnu politiku trhu práce“.
Takýto názor zastáva aj ministerka financií Brigita Schmögnerová. Podľa nej zvýšenie základu pre osoby, za ktoré zdravotné poistenie platí štát, „neprichádza do úvahy“.
Vykryť deficit zdravotných poisťovní možno podľa poslancov iba dvoma spôsobmi. Sú nimi presun peňazí z fondu nemocenského poistenia Sociálnej poisťovne alebo z rozpočtu NÚP. Schmögnerová sa neprikláňa ani k jednej z týchto alternatív. „Otázne bude, čo poslanci uprednostnia,“ citovala ministerku agentúra SITA.
TOMÁŠ VELECKÝ