
Podstatou boja o Transpetrol je ropovod Družba, cez ktorý sa na Slovensko dostáva sto percent ropy.
MAPA -SME
BRATISLAVA - Komisia na privatizáciu spoločnosti Transpetrol už posúdila ponuky investorov. Označila ich za zaujímavé, ale zároveň investorov vyzvala na zlepšenie ponúkanej ceny, ako i ďalších podmienok. Ktorý investor má lepšie šance, aby komisia jeho ponuku odporučila vláde na schválenie, sa tak dozvieme najskôr v piatok. Informoval o tom hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.
Obaja záujemcovia, domáci Slovnaft i ruský Jukos na výzvu okamžite zareagovali a budú v súťaži o 49 percent akcií Transpetrolu pokračovať.
„Prehodnotíme všetky parametre našej ponuky a zvážime, ktoré z nich ešte vylepšíme,“ povedal prezident rafinérie Slovnaft Slavomír Hatina. Na priamu otázku, či je Slovnaft ochotný a zároveň aj schopný ponúknuť vyššiu cenu oproti pôvodnej ponuke, nechceli predstavitelia rafinérie odpovedať. Hatina však nepriamo potvrdil, že takúto možnosť zvažuje. „Ak kupujete účasť v nejakom podniku, máte určitý finančný limit a nebolo by dobré, ak by ste celú sumu ponúkli už v prvom kole,“ povedal pre SME.
Svoju ponuku prehodnotí aj ruský Jukos. „O vstup do Transpetrolu máme vážny záujem a disponujeme dostatočnou finančnou silou i skúsenosťami,“ povedal viceprezident divízie pre spracovanie a odbyt Michail Brudno.
Obe spoločnosti majú, pochopiteľne, odlišné názory na to, ktorá voľba by bola pre Slovensko lepšia.
Slovnaft: „Ako strategický partner Transpetrolu dokážeme definitívne zabezpečiť diverzifikáciu zdrojov ropy pre slovenskú ekonomiku. Tým sa zároveň splní požiadavka EÚ v prístupovom procese Slovenska. Ale ak sa strategickým partnerom Transpetrolu stane ťažobná spoločnosť, bude zrejme jej prvoradým záujmom dopravovať vlastnú ropu. Tým sa, prirodzene, obmedzí možnosť nediskriminovaného prístupu k diverzifikovaným zdrojom ruskej, kazašskej, azerbajdžanskej či inej ropy.“
Jukos vidí možné riziká na opačnej strane. „Vidíme konflikt záujmov, a to celkom prirodzený, na strane Slovnaftu. Ide o to, že ak vlastní ropovod rafinéria, pokúša sa obmedzovať prístup svojich konkurentov k dodávkam ropy za výhodné ceny. Môžeme garantovať, že máme záujem umožniť našim odberateľom na Západe možnosť výberu. Ak napríklad padne rozhodnutie o dodávkach kazašskej ropy na Slovensku, určite ho podporíme. Pre nás to zároveň znamená, že dokážeme využiť priestor, ktorý sa otvorí na iných trhoch,“ povedal viceprezident divízie pre spracovanie a odbyt Jukosu Michail Brudno.
Predstavitelia Slovnaftu tvrdia, že domáci investor pomôže vláde lepšie splniť požiadavku EÚ na deväťdesiatdňové zásoby ropy. „Ak bude mať vláda v tejto záležitosti za partnera zahraničného investora, hľadanie spoločného postupu bude podstatne zložitejšie,“ tvrdí Slovnaft. Podľa Brudna sa však touto otázkou zaoberá aj ponuka Jukosu.
Konkurenti zhodne zdôrazňujú, že ponúkajú vláde zvýšenie hodnoty Transpetrolu. Vyšším vyťažením nevyužitých prepravných kapacít Transpetrolu chcú zhodnotiť 51-percentný podiel, ktorý zostane aj po privatizácii v rukách štátu, a zároveň zabezpečiť aj vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.
Na margo nevyjasnených súdnych sporov o 34 percent akcií Transpetrolu prezident Slovnaftu uviedol: Práve fakt, že sme ponuku predložili aj pri existencii tohto problému, iba potvrdzuje, že máme o podnik vážny záujem.
Podľa Hatinu sa vláda zaručila, že prípadné riziká prevezme a súdne spory by sa tak investora nemali dotknúť.
Vláde dôveruje aj Jukos: „Naša ponuka ráta s tým, že vláda bude schopná vyriešiť spory do ukončenia privatizácie,“ povedal Brudno.